‘2019’a Giderken Türkiye’nin Yol Haritası ve Bölgemizde Yaşanan Gelişmeler’ konulu programda konuşan İbrahim Karagül, “Türkiye sınırda çok ciddi mücadeleler veriyor. Türkiye o koridoru temizleyene kadar durmayacaktır. Bu Anadolu’yu koruma meselesidir. Artık Türkiye yükselişe geçmiştir. Dünya tarihi tersine dönmüştür.”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri ‘2019’a Giderken Türkiye’nin Yol Haritası ve Bölgemizde Yaşanan Gelişmeler’ konulu programla devam etti. OSM’de gerçekleştirilen ve Moderatörlüğünü Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik’in yaptığı programa Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül konuşmacı olarak katıldı. Programa; Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk ve çok sayıda vatandaş katıldı.

2019 her haliyle çok önemli bir süreç
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ersin Çelik, “Her hafta dijital platformlarımızdan yayınladığımız ‘Sosyal Yorum’ programımızı stüdyolarımızın dışına taşıdık ve Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Sakarya Ofis Sanat Merkezi’ndeyiz. Bizi burada ağırladıkları için Büyükşehir Belediyesi’ne ve bizleri dinlemeye gelen seyircilere teşekkür ediyorum. 2019 her haliyle çok önemli ama biz o sürece giderken çok daha önemli şeyler yaşıyoruz. Zeytin Dalı harekâtının artık 34. günündeyiz. Bu 34 günde çok ciddi ilerleme kaydettik. Afrin’e doğru ilerliyoruz. İç politikada da çok tarihi gelişmeler yaşanıyor. Bütün bu konuları burada konuğumuz ile birlikte ele alacağız” diye konuştu.

Afrin gecikmiş bir operasyondur
İbrahim Karagül, “Afrin operasyonu bizim için gecikmiş bir operasyon. Suriye savaşının başlamasından bu yana olayın nereye varacağı belli olmuştu. Aslında Suriye’de bir demokratikleşme niyetiyle yola çıkıldı fakat sonrasından bir harita projesi ve batı projesi olduğu belli oldu ve Türkiye’nin pozisyonu değişti. Yaklaşık 3 yıldır İran sınırının Akdeniz’e kadar bir koridor planının olduğunu ve bunu ABD ve İsrail’in planladığını ve asıl hedefin Türkiye olduğunu biliyorduk. Adını terör koridoru koyduk fakat olayı idare eden Batılı güçlerdi. Bu müdahalemiz 1 sene öncesinde başlamış olsaydı çok daha rahat yol alacaktık. 1 sene içerisinde Afrin’e 25 bin kişilik orduyu donatacak şekilde silah depoladılar. Türkiye neden geç müdahale etti. Çünkü 15 Temmuz darbe süreci vardı ve bu süreçte müdahale edemezdi.”

Bu bir vatan savunmasıdır
Karagül, “Kıbrıs müdahalesinden sonra Türkiye’nin en önemli bölgesel müdahalesi Fırat kalkanı operasyonuydu. Afrin Operasyonu Fırat Kalkanı’nın devamıdır ve Afrin’le sınırlı kalmayacaktır. Bu bir vatan savunmasıdır. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Amacımız Irak’ın ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunmaktır.”

Türkiye yükselişe geçmiştir
Karagül, “Fırat’ın doğusunda Türkiye sessiz kalacak diyenler büyük bir yanılgıya kapılacaklardır. Türkiye o koridoru temizleyene kadar durmayacaktır. Bu Anadolu’yu koruma meselesidir. Bu coğrafyada yeni bir harita oluşturmaya başlıyorlar. Ama Türkiye buna izin vermez. Türkiye Osmanlı’dan sonraki en büyük meydan okumasını yaptı. Coğrafyayı ve tarihi bir bütün olarak düşünmek lazım. Osmanlı’nın çöküşünden sonra yükseliş dönemine geçen bir kuşağız. Biz büyük tarih dönüşüne tanıklık eden ve omuz veren bir nesiliz. Artık Türkiye yükselişe geçmiştir. Dünya tarihi tersine dönmüştür” ifadelerini kullandı