Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘İlim, Fikir ve Siyaset Adamı Ali Fuad Başgil’ panel ve anma programında konuşan Prof. Dr. Nabi Avcı, “Türkiye’nin nerelerden nereye geldiğini ve şu anki yaşamımızın ne kadar değerli olduğunu çözümleyebilmemiz için Ali Fuat Başgil gibi kahramanların değerini bilmeliyiz” derken; Prof. Dr. Mustafa İsen, “Ali Fuat Başgil öğrencileri için her zaman rol model olmuş bir kişiliktir” dedi. Başkan Yüce, konuklara teşekkür ederek hediye takdiminde bulundu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri ‘İlim, Fikir ve Siyaset Adamı Ali Fuad Başgil’ konulu panel ve anma programı ile devam etti. AKM’de düzenlenen programa konuşmacı olarak Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Mustafa İsen ve Dr. Murat Yılmaz katılırken; Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve çok sayıda dinleyici yer aldı. Program sonunda Başkan Yüce hediye takdiminde bulundu.

Karanlıktan aydınlığa
Dr. Murat Yılmaz, “Ali Fuat Başgil, itmek ve kalkmaktan değil, din ve vicdan hürriyetinden bahsettiği için önemli hukukçular arasında adından hiçbir zaman söz edilmemiştir. Bu konuda göstermiş olduğu savunma yöntemi ile çizmiş olduğu düz çizgiyi hiçbir zaman bozmamıştır. Ali Fuat Milli Mücadele yıllarında savaşa katılmış ve tahsilini geç tamamlamak zorunda kalmıştır. Yurt dışına giderek tahsilini tamamlamış ve Türkiye’ye geri dönmüştür. Ali Fuat’ı kendinize rol model aldığınızda karşınıza şöyle bir şey çıkar; tahsilinizi ne kadar geç tamamlamış olsanız da bu hayatta her şeyi başarabilirsiniz kavramını kendinize yer edinmelisiniz. Entelektüel düzeyde yazdıkları ortada. Bizler için biraz geç keşfedilmiş olsa da, bugün karanlık bir ortamdan kalktık ve entelektüel ortamlar daha aydınlık” sözlerine yer verdi.

Kahraman
Prof. Dr. Nabi Avcı, “Demokrasi ve İstiklal olarak ülkemizin önemli bir tarihi olmuştur. Ali Fuat 1915 yılında yaşanan büyük bir yangından sağ çıkmış bir kahramandır. Profesyonel bir yönetmen veya belgeselci gözüyle incelemek istediğimde ne kadar önemli bir kişiliğin bizlere sunulmadığı görülecektir. Buradan bakıldığı zaman Türkiye’nin nerelerden nereye geldiğini, Ali Fuat’ın ne kadar zorlu bir yaşam sürdüğünü ve şu anki yaşamımızın ne kadar değerli olduğunu çözümleyebilmemiz için Ali Fuat Başgil gibi kahramanların değerini bilmeliyiz. Türkiye’nin şu anki güzelliğini Ali Fuat Başgil gibi insanlara borçluyuz” ifadelerinde bulundu.

Rol model
Prof. Dr. Mustafa İsen, “Ali Fuat Başgil, çok başarılı bir bilim adamı, öğrencileri için her zaman rol model olmuş bir kişiliktir. Ortaya çıkan kötü durumlardaki şartlar yüzünden kendisini siyasete vermiştir. Aslına bakarsanız o günler Türkiye’sinde buna mecbur kalmıştır. Haysiyetli bir bilim adamı kişiliğinin yanında siyasette kendi düşüncelerini hayata geçirebilmek için benliğini vasıta olarak kullanmıştır. Adına sıkça paneller düzenlendi. Ali Fuat, toplumu aşırıcılıklardan dengeye doğru götürmüştür. Bu yapısıyla da insanlığa aydın olmuştur. İnşallah genç arkadaşlarımız ileride Ali Fuat’tan daha çok faydalanabilirler” dedi.

Panel teşekkürü
Program sonunda kısa bir selamlama konuşması yapan Başkan Ekrem Yüce, “Bu değerli program sayesinde bizleri çok farklı bir konuda tura çıkaran değerli hocalarıma şahsım ve konuklar adına çok teşekkür ediyorum. Yapmış olduğumuz panel sayesinde tekrardan eski zamanları hatırlayarak bizleri kendimize getirdiniz. Bu güzel gecede katılım sağlayan herkese teşekkür ediyor, dinleyen misafirleri hürmetle selamlıyorum” dedi.