HABERLER

Tarihi Ada şehrin cazibe merkezi

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’la birlikte Tarihi Uzunçarşı’yı inceleyen Başkan Toçoğlu, “Sayın Valimizle birlikte çalışmaların hangi noktada olduğunu beraberce görelim istedik. Bu konuda verdiği desteklerden dolayı Sayın Valimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Vali Coş ise; “Tarihi Uzunçarşı’nın restorasyonu ve burasının şehrimiz için bir cazibe merkezi haline getirilmesi konusunda başlatılan çalışmanın iyi bir noktaya ulaştığını gördük. İnşallah tamamlandığında çok daha güzel olacak."

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’la birlikte Tarihi Uzunçarşı’ya bir ziyarette bulundu. Ziyarette Genel Sekreter İbrahim Pehlivan, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, Fen İşleri Dairesi Başkanı Ali Oktar, Uzunçarşı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Murat Uslu ve yönetim kurulu üyeleri de yer aldı. Uzunçarşı esnafıyla görüşen heyet, daha sonra projenin geldiği nokta hakkında görevlilerden bilgi aldı.

Çok güzel bir çalışma
Uzunçarşı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Murat Uslu, “Bugün Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’nu misafir ettik. Çarşı esnafımıza yapılan bu ziyaret bizleri memnun etti. Tarihi Uzunçarşı’da çok güzel bir çalışma gerçekleştiriliyor. Çarşı esnafımız adına teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Tarihi Uzunçarşı hayırlı olsun
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Toçoğlu, “Bilindiği üzere Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş’un desteği ve teşvikiyle Tarihi Uzunçarşı’da bir yenileme çalışması başlatmıştık. Bugün Sayın Valimizle birlikte çalışmaların hangi noktada olduğunu beraberce görelim istedik. Şu anki çalışmalardan Tarihi Ada’nın geleceği için olumlu olduğu görüşü ortaya çıkıyor. Hem başlangıç noktasında bize vermiş olduğu cesaretten hem de bu konuda verdiği desteklerden dolayı Sayın Valimize şükranlarımı sunuyorum. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Tarihi Ada’da işlemler sürüyor
Başkan Toçoğlu, “Projemizin başlangıcını çarşımızın Kuzey bölgesinden yani Ağa Camii tarafından başlatmıştık. İlk etabımızda yer alan binaların çatılarının sökümlerini gerçekleştirdik. Projemize uygun çatıları inşa ettik. Dış cephelerinde gerekli işlemleri yaptık. Hamdolsun müspet yorumlar alıyoruz. Güzel bir görünüm ortaya çıkıyor. İnşallah tamamlandığında çok daha güzel bir hale dönüşecek” diye konuştu.

Cazibe merkezine dönüşecek
2. etap çalışmalarının da başlatıldığını aktaran Başkan Toçoğlu, “Projemizin 2. etabı içinde kısa süre önce ihaleye çıktık. Şuan yapıların dış kısımlarında gerekli işlemler gerçekleştiriliyor. Kablo, klima gibi görüntü kirliliğine sebep olan ayrıntıları özel bir tasarımla gizliyoruz. Tarihi Ada yenileme çalışmalarıyla tekrar şehrimizle bütünleşecek” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir-Esnaf işbirliği
Başkan Toçoğlu, “Bu işin başından beri ticari hayatın aksamamasının gerekli olduğunu ifade ettik. Esnafımızla birçok kez bu konu hakkında istişarelerde bulunduk. Hamdolsun bugün hem inşa çalışmaları devam ediyor hem de esnafımız ticari faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah tarihi çarşıyı eski günlerine kavuşturacak, şehrimizin kullanımına sunacağız” diye konuştu.

Tarihi ve kültürel projelere desteğimiz sürecek
Projenin tamamlandığında çok güzel bir hal kazanacağını ifade eden Vali Hüseyin Avni Coş, “Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Tarihi Uzunçarşı’nın restorasyonu ve buranın şehrimiz için bir cazibe merkezi haline getirilmesi konusunda başlatılan bu güzel çalışmanın iyi bir noktaya ulaştığını bugün gördük. Şu aşamada bile çok güzel görünüyor. İnşallah tamamlandığında çok daha güzel olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu ve ekibine, çarşımızın kıymetli sakinlerine işbirliğinden ötürü teşekkür ediyorum. Bizde bu tür tarihi ve kültürel projelere destek olmaya devam edeceğimizi ifade ediyorum. Allah hayırlı eylesin. İlimize, halkımıza ve esnafımıza hayırlı olsun” diye konuştu. Programın devamında esnaf temsilcileriyle yemeğe geçen heyet, yemeğin ardından çarşı içinde esnafla birlikte çay içti. Daha sonra ise esnaflara hayırlı işler dilekleri iletildi.