Büyükşehir Belediyesi tarafından bir Ramazan klasiği haline getirilen ‘Kitap Sokağı’ bu Ramazan’da da yoğun ilgi görüyor. Kitapseverler dini, tarihi, siyasi, edebi, felsefi ve daha bir çok alana yayılan eserlere bu sokak aracılığıyla ulaşabiliyor. Kitap Sokağı, Sakarya’da Ramazanların vazgeçilmez adresi oluyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir Ramazan geleneği haline getirilen ‘Kitap Sokağı’ bu Ramazan ayında da Sakaryalılarla buluştu. 40 stantın bulunduğu sokakta 27 sahaf ve yayınevi yer alırken; kitapseverler dini, tarihi, siyasi, edebi, felsefi ve daha bir çok alana yayılan eserlere bu sokak aracılığıyla ulaşabiliyor. Bu hafta Kitap Sokağı’nda bir gezi gerçekleştirdik ve burada hizmet sunan 3 farklı yayınevi temsilcileri ile görüşerek; Ramazan ve Kitap Sokağı üzerine bir söyleşi de bulunduk.

Aslan Korkmaz / Semerkand Yayınları
15 senedir fuar etkinliklerinde bulunuyoruz. Kitap Sokağı’ndaki 3. dönemim. Her Ramazan düzenlenen bu fuar, insanların kitaba bakış açısını değiştirmiş durumda. Kitap okumak maalesef toplumumuzun büyük bir kesimi tarafından unutulmuş. Büyükşehir Belediyemizin bu etkinliği sayesinde insanlarımız kitap okumayı tekrar hatırlıyorlar. Unutulmuş bir değeri tekrar kazanıyorlar. İnsanlarımızın sokağa giriş kapısını çok beğendiklerini söyleyebilirim. Kitap Sokağı’nda günler güzel geçiyor. Sakaryamıza bu sokak ile ayrı bir renk kazanıyor. Böyle alanların kalıcı olması gerekiyor. İnşallah böyle devam eder. Tüm insanlarımızın bu değerleri görmesi lazım. Onun için Sakarya’nın bir çok yerinde kitap fuarları açılmalı.

Yüksel Karahan /  Zafer Yayınları
Kitap Sokağı’nda Ramazan çok güzel geçiyor. Kitabı o kadar çok seviyorum ki ömrümü burada geçirebilirim. Komşularımızla iletişimimiz çok iyi. Aramızda güzel bir dostluk oluştu. Bu yıl Kitap Sokağı’ndaki ilk yılım. Zafer Yayınları 41 yıldır Sakarya’da yayınlanıyor. Böyle etkinlikleri seviyoruz. Yayıncılık kolay bir iş değil. Daha çok destek görmemiz lazım. Sakarya’dan, halk tarafından verilen destekten ve kültür hizmetlerinden oldukça memnunuz. Böyle etkinliklerin yaygınlaşması ve daha çok insana duyurulması gerekiyor.

Seyfettin Güvercin / Atlas Yayıncılık
Burada Ramazan ayını tam olarak hissedebiliyoruz. Kitap Sokağı’nda çok iyi ilişkiler kurduk. Her sene farklı arkadaşlıklarla çevremiz genişliyor. İftar sonrası çok güzel bir ortam oluşuyor. Müşteri potansiyelimiz gayet iyi. Sakarya halkı okumayı seviyor. Kitap Sokağı’nın açılmasını sabırsızlık içerisinde bekleyen çok insan var. Kitapseverler burada indirim kampanyalarından yararlanarak daha fazla kitap alabiliyorlar. Ramazan ayının ayrı bir duygusu var. Camiden teravih çıkışı insanların buraya akınını görmek çok hoşuma gidiyor. Eski kitaplara insanların ilgisi büyük. İftar vakitlerinde de yalnızlık çekmiyoruz çünkü esnaflar olarak hep birlikte bu güzel sokakta iftarımızı yapabiliyoruz.