Büyükşehir Zabıta Teşkilatı, görüntü kirliliğine yol açan reklam panolarına dönük olarak yeni bir çalışma başlattı. Bu kapsamda yönetmeliğe aykırı bir şekilde muhtelif alanlara konuşlandırılan tabelalar ve diğer reklam içerikleri ekipler tarafından kaldırılıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği ile Karayolları Trafik Kanununa aykırı olarak muhtelif bölgelere konuşlandırılan reklam tabelalarını ve afişleri kaldırmaya devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zabıta Dairesi Başkanı Semih Bayraktar, “Caddelere, yol kenarlarına ve kavşaklara mevzuata aykırı bir şekilde gelişigüzel konulan reklam tabelaları görsel kirliliğin yanı sıra araç sürücülerinin görüş mesafesini de engellemektedir. Buna müsaade edemeyiz. Bu konudaki denetimlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Görevimiz şehri korumak
Bayraktar, “Şehrin birçok noktasında bulunan elektrik direkleri ve panoları, trafolar ve otobüs durakları reklam amaçlı kullanılmaktadır. Hem görüntü kirliliği hem de haksız rekabet ortamı oluşturan bu uygulamalara karşı denetimlerimizi sıklaştırdık. Kurallara uymayanlara mevzuata göre yaptırım uygulanmaktadır. Bu şehir hepimizin. Sakarya’nın her noktasını korumak bizlerin görevidir. Bu anlamda vatandaşlarımızın da bu konuda hassasiyet göstermelerini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.