Ekmek Satışında Yeni Dönem Başladı

Ekmekler tek tek ellenmeyecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği’ 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdi ve toplumun en fazla tükettiği besinlerin başında gelen ekmek satışıyla ilgili yeni uygulama başladı. Buna göre artık kaldırımlarda ekmek dolabı bulundurulmayacak, vatandaşlar ekmekleri tek tek elleyemeyecek, hijyen şartlarına uygun olmayan yerlerde ekmek satışı yapılmayacak. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı da denetimlerini sıklaştırmaya ve vatandaşın sağlığını korumaya dönük adımlar atmaya devam ediyor.

Ekmek dolapları kaldırım üzerinde durmayacak
Başlatılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Yusuf Türkhan, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafında hazırlanan tebliğ uyarınca çalışmalarımıza başladık. Ekmek satılan yerlerle ilgili olarak denetimlerimizi sıklaştırdık. Hazırlanan tebliğe göre ekmekler, satış yerlerinde, el değmesini engelleyecek şekilde ekmek dolabında ya da tezgâhında muhafaza edilecektir. Ayrıca ekmek dolapları ya da tezgâhları açıkta bırakılmayacak şekilde kapalı bir ortamda olacaktır. Yani kaldırım üzerinde duran ekmek dolaplarına müsaade edilmeyecektir.” diye konuştu.


Temiz kıyafet ve koruyucu eldiven şart
Hijyen şartlarına uygun olmayan yerlerde ekmek satışının yasaklanacağını dile getiren Yusuf Türkhan, “Ekmek satış yerlerinin hijyen şartlarına uygun olup olmadığını da kontrol ediyoruz. Buna göre ekmek satışını gerçekleştiren satıcının kişisel temizliğine özen göstermesi, temiz kıyafet giymesi ve koruyucu eldiven kullanması zorunlu hale gelmektedir. Bu şartlara uygun yerlerde ekmek satışı gerçekleştirilecek. Bahsi geçen şartlara uygun olmayan yerlerdeyse ekmek satışına müsaade edilmeyecek. Vatandaşlarımızın sağlığı için denetimlerimizi arttırdık ve bu konuda esnafımızdan destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.