Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi danışman hocalarından Nilüfer Kurfeyz Tezhip Sanatının inceliklerini anlattı. Kurfeyz “Tezhip beni manen çok doyurduğu için her defasında başka bir dünyaya girdiğimi hissediyorum. Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’nde kapılar sanatseverler için farklı dünyalara açılıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de nadir eğitim merkezlerinden biri
Kırk yıldan uzun bir süredir Tezhip Hocası olan Nilüfer Kurfeyz, Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’nin çok önemli bir merkez olduğunu söyledi. Kurfeyz,  “Biz proje başladığı zaman çok sevindik. Yöneticilerimizle tanıştığımız zamanda çok memnun olduk. Çünkü işe dört elle sarılmışlardı. Ödül almış bir projede danışman hoca olarak görev yapmak çok gurur verici. Birçok ilde karşılaştığımız merkezlere göre daha ileri seviyede. Klasik sanatlarımızın bütün dallarını barındıran, duayen hocalarla toplanan eserlerle bir müze oluşturan nadir kültür merkezlerinden biri burası” dedi.

Geleneksel sanatların felsefi bir derinliği var
Kurfeyz değerlendirmelerine şöyle devam etti; “Tezhip bizim yaşam biçimimiz. 40 yıldır bu sanatın içindeyim. Esas mesleğim Klasik Arkeoloji. Lise yılları sırasında bu işe başladığım için okulum bittikten sonra Tezhip Sanatından kopamadım. Arkeolojide aradığımı bulamadım. Çünkü geleneksel sanatların tüm kolunun felsefi bir derinliği var. Bir öz kültürü var. Bu öz kültür zamanla genlerimize işlemiş.”

Ruha hitap eden sanatlar
“Dolayısıyla bu kültür şokunu hiçbir yerde bulmam mümkün değildi ve beni ilgilendiren ruhuma hitap eden işin Tezhip Sanatı olduğuna karar verdim. Tezhip beni manen çok doyurduğu için her defasında da başka bir dünyaya girdiğimi hissediyorum. Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’nde kapılar sanatseverler için farklı dünyalara açılıyor. Sanatı ruhumda hissettiğim için bu işten kopamayacağımı anladım. Allah ömür verirse de ömrümün sonuna kadar bu işi yapmaya devam edeceğim.”

Gençler motivasyonumuz artıyor
Genç arkadaşlarla eğitimlerde sürekli birlikteyiz. Bizim için çok kıymetli olan bu gençlerle çalışmak motivasyonumuzu arttırıyor. Eğitim günlerinde İhtisas Merkezinde sabahtan akşama kadar sıkılmadan yorulmadan sanat üretiyoruz. Sakarya’nın üniversite şehri olması sanat eğitimi konusunda bizlere büyük avantaj sağlıyor. Genç arkadaşların ilgisini sanata daha kolay çekebiliyoruz. İnşallah İhtisas Merkezindeki bu eğitimlerin kalitesi ve üretilen işler artarak devam edecek. Çünkü İstanbul ve çevre illere bu eğitim merkezinin ünü çoktan ulaşmış durumda.”

Ömürlük meslek 
“Özellikle hanım kızlarımıza bir tavsiyem var. Tezhip ömrünüzün sonuna kadar sizinle olacak bir iş bir meslek. Diplomanız ne olursa olsun işinizi yaparken bir yandan da bu sanatı devam ettirebilirsiniz. Buradan mezun olduktan sonrada ömrünün son gününe değin birçok insana Tezhip Sanatını sevdirebilirsiniz. Hatta kendinizi geliştirirseniz sizlerin de talebeleri olur. Yada biriken bilgilerinizi aktarmak içi bir kitap yazabilirsiniz. Hakkıyla yapanlar için bu işin sonu yok.”