Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi

TUBİS

Turuncu Bisiklet (TUBİS) Nedir?
Merhaba bisiklet severler. TUBİS (Turuncu Bisiklet Kiralama Sistemi) çevre dostu bisikletleri uzun vadeli olarak (1 ay - 3 ay - 6 ay) uygun fiyatlar ile kiralayabileceğiniz bir bisiklet kiralama sistemidir. Bu sistem içerisinde “Katlanır” ve “Şehir’’ Bisikleti olmak üzere iki tür bisiklet bulunmaktadır

Kiralamak için tıklayınız

Kiralama Süresi: 1 Aylık, 3 Aylık, 6 Aylık sürelerle kiralanacaktır.
Kiralama Yeri: Ayçiçeği Bisiklet Vadisi, 15 Temmuz Camili
Kiralama Bedeli: 1 Aylık 100 TL, 3 Aylık 250 TL, 6 Aylık 400 TL

TUBİS ile Birlikte Kiralanabilecek Aparatlar Nelerdir?
TUBİS bisikletlerini kiralayan bisiklet severler, kilitlerini ve talep etmeleri durumunda bisiklet sepetlerini ücretsiz olarak alabileceklerdir. Fakat dilerlerse “Çocuk Koltuğu” ve “Kask”larını uygun fiyatlar karşılığında kiralayabileceklerdir.

TUBİS Ek Hizmetler Nelerdir?
Talep edilmesi halinde ek hizmet ücretleri;
Kask: 1 Aylık 15 TL, 3 Aylık 30 TL, 6 Aylık 50 TL
Çocuk Koltuğu: 1 Aylık 30 TL, 3 Aylık 60 TL, 6 Aylık 100 TL

Kiraladığım TUBİS Bisikletimi Nereden Alabilirim?
Online olarak kiralanan Turuncu Bisikletler (TUBİS), 15 Temmuz Camili’de bulunan “Ayçiçeği Bisiklet Vadisi”nden hafta içi mesai saatlerinde teslim alınabilecektir. Ayçiçeği Bisiklet Vadisinin konumu için tıklayınız 

Turuncu Bisikletler (TUBİS) İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
- TUBİS sisteminde bir kullanıcı aynı bisikleti arka arkaya en fazla iki defa kiralayabilecektir.
- Turuncu Bisikletler vatandaşlarımıza kiraladıktan sonra bakım ve onarımı için hiçbir ücret talep edilmeyecektir. Tüm tamir işlemleri bisikletinizi Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ne getirmeniz durumunda Büyükşehir Belediyemizce yapılacaktır.
- Şehir bisikletinizin arkasındaki oturak sadece çocuk koltuğunun montajı için dizayn edilmiştir. Bu oturağa yolcu alınmaması, oturak üzerinde 25 kg. dan fazla yük ve eşya taşınmaması gerekmektedir.
- Turuncu Bisikletler, sadece www.sakarya.bel.tr web adresi üzerinden kiralanmaktadır. Online kiralama yapılmadan, Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ne geldiğinizde tarafınıza bisiklet teslimatı yapılamamaktadır.

Bisikletimin Kazaya Karışması Durumunda Ne Yapmalıyım?
Kiracı, bisikletin hasar görmesi durumunda kiralama ofisine gelerek hasarın giderilmesini sağlaması gerekmektedir. Eğer hasar bir trafik kazası sonucu meydana gelmiş ve polis bir tutanak ile olaya müdahil olmuş ise bu tutanağın bir örneği kiralama ofisine getirilecektir. Eğer basit yaralanmalı bir kaza oluşmuş ve polis, jandarma, zabıta vb. bir güvenlik görevlisi olaya müdahil olmadıysa kiracı olay mahallini ve hasar gören kiralık bisikleti fotoğraflayacak, üç iş günü içerisinde kiralama ofisine müracaat edecektir. Bisiklet üzerinde yapılan incelemelerde bisiklete kasıtlı olarak hasar ya da zarar verildiği teknik ekiplerce tespit edilmesi durumunda kiracıdan bedeli rücu edilecektir.

Bisikletimin Çalınması Durumunda Ne Yapmalıyım?
Kiracı; bisikleti çaldırması ya da kaybetmesi durumunda en yakın emniyet birimine gidip şikâyetçi olmak zorundadır. Emniyet birimlerinden alınacak tutanak ile kiralama ofisine gelip çalındığına dair başvuruda bulunacaktır. Çalıntı bedeli olan 5.000,00 TL’yi başvuru tarihinden itibaren 30 takvim günü içerisinde Belediye Veznelerine ödemeleri ve alınan dekontu kiralama ofisine getirmeleri gerekmektedir. Bu ücreti ödememeleri durumunda kullanıcı ile ilgili takip işlemleri için mevcut veriler, idarenin Hukuk Müşavirliği’ne bildirilecektir. Bisikleti çaldıran ya da kaybeden kiracı, çaldırdığı tarihten (emniyete başvuru tarihi) itibaren 365 takvim günü (1 yıl) boyunca bisiklet kiralayamayacaktır.

×