HABERLER

Ulaşımda Akıllı Bisiklet Dönemi Başlıyor

Bisiklet yolu ağını genişletme hedefiyle yeni projelerin hayata geçirileceğini açıklayan Başkan Toçoğlu, “Bakanlığımızdan desteği aldık. Şehirdeki bisiklet yolu ağını önümüzdeki dönem 24 kilometreye çıkaracağız. Entegre hatlar için ise akıllı bisiklet uygulamasını başlatıyoruz. Artık Kart54’ler kullanılarak, bisikletle seyahat edilebilecek” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, şehirdeki bisiklet yolu ağını genişletmeye dönük yeni projeler üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırma hedefi doğrultusunda bugüne kadar Sakarya’ya 18 kilometrelik bisiklet yolu kazandırdıklarını ifade eden Başkan Toçoğlu, kısa süre içerisinde başlatılacak yeni projeyle şehrin bisiklet yolu ağını toplam 24 kilometreye taşıyacaklarını belirtti.

Bakanlıktan Büyükşehir’e Destek
Başkan Toçoğlu, “Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve fiziksel olarak taşıt trafiğinden arındırılmış bisiklet yolları yapılması için çalışıyoruz. Bugüne kadar şehrin muhtelif bölgelerinde önemli çalışmalarımız oldu. Şuanda şehrimizdeki bisiklet yolu ağı toplam 18 kilometredir. Hedefimiz çevreye ve ekonomik ulaşıma daha da büyük katkılar sunmak. Bu anlamda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızla da bir süredir temaslarımız devam etmekteydi. Geride bıraktığımız hafta karşılıklı görüşmelerimiz sürdü ve bir neticeye varıldı. Ve geldiğimiz noktada şehrimiz için güzel müjdeler aldık. Yeni bisiklet yolları konusunda bakanlığımız tarafımıza hibe desteği sunacak” diye konuştu.

Toplam Ağ 24 Kilometre
Bisiklet kullanımının entegre ulaşımın bir parçası haline geleceğini de belirten Toçoğlu, “Bakanlığımızın da destekleriyle önümüzdeki dönemde şehrimizi yeni bisiklet yolları ile buluşturacağız. Bu etapta 6 kilometre daha bisiklet yolu inşa ederek, ağımızın toplam uzunluğunu 24 kilometreye çıkaracağız. Ayrıca mevcut bisiklet yolları birbirine bağlanarak, bisiklet yolu entegrasyonu da sağlanmış olacak. Bu konuyu ayrıca değerli hemşerilerimizin dikkatlerine sunmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Akıllı Bisiklet
Başkan Zeki Toçoğlu, “Peki, bisiklet yolu entegrasyonu ne demek? Başlatacağımız yeni projenin tamamlanmasıyla şöyle bir durum ortaya çıkacak: Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü, Kent Park, Donatım Garajı, Ofis Garajı, Serdivan AVM, Agora AVM ve Kipa AVM gibi ulaşım yoğunluğu fazla olan cazibe merkezleri bisiklet yolarıyla birbirine bağlanmış olacak. Tabi böyle bir entegre ağın gündeme gelmesi yenilikçi bir çalışmayı da beraberinde getirdi. Müjdesini paylaşmış olalım: Bisiklet yolu entegrasyonuyla birlikte akıllı bisiklet uygulamasını da başlatıyoruz. İlçelerimizden Donatım ve Ofis Garaja gelen vatandaşlarımız akıllı bisiklet uygulamasıyla hızlı, ekonomik ve sağlıklı ulaşım imkanı bulmuş olacaklar” dedi.

Herkese Bisiklet
Toçoğlu, “Gidilecek kısa mesafeli ve toplu taşıma aracı olmayan bölgeler için çok pratik çözümler getiriyoruz. Cazibe merkezlerine akıllı bisiklet istasyonları kuracağız. Vatandaşlarımız Kart54 ulaşım kartlarıyla istasyonlardaki bisikletleri alıp, ulaşımlarını sağladıktan sonra mevcut bir Akıllı Bisiklet İstasyonuna bisikletleri bırakabilecekler. Devam eden süreçte bisiklet yolu ağını ve akıllı bisiklet istasyon sayılarını arttıracağız. Bu projeyle zamanla bisiklet kullanımı arttığı gibi vatandaşlarımız arasında toplu taşıma kullanma oranları da artacak. Trafikteki özel araç sayısı ise inşallah azalacak. Böylece çevreye ve ekonomik ulaşıma da katkı sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.