2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nın lansman töreninde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, “Üstat Necip Fazıl ‘Yüz üstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya’ demişti. Bizler görüyoruz ki Sakaryalılar her yerde ayağa kalktı. Dev bisiklet organizasyonuna Sakarya’mızın ev sahipliği yapması çok isabetli çünkü Sakarya yeşili, doğası ile bu organizasyona en uygun şehirdir.” Başkan Ekrem Yüce ise Şampiyona için desteklerini esirgemeyen herkese Sakaryalılar adına teşekkür etti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ev sahipliği yapacağı 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nın lansman töreni Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde gerçekleştirildi. Lansman törenine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Vali Çetin Oktay Kaldırım ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve Asbaşkanları, Ankara Sakaryalılar Vakfı Başkanı İrfan Çelik, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, il müdürleri, basın mensupları, siyaset, spor ve sanat camiasından misafirler ve çok sayıda izleyici katıldı.  23-25 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek dev organizasyonun tanıtımının gerçekleştiği lansman törenini ulusal ve yerel birçok kanaldan canlı olarak yayınlanırken, özel şovlar ve gösteriler ise izleyicilere görkemli bir akşam yaşattı.

Son şampiyon Sakarya’dan övgüyle bahsetti
Lansman töreninde sahneye çıkan ve izleyicileri selamlayan son Dünya Dağ Bisikleti Maratonu Şampiyonu Fransız Thomas Allier, “Çok iyi bir yarış olacak. Şimdiye kadar ki gördüğüm en iyi hazırlıklar yapıldı. Sakarya şehrini çok beğendim. Güzel bir yarış olsun” derken; Onur Turgut, Serkan Balkan, Zeki Kaygısız, Onur Balkan, Emre Yavuz,  Halil İbrahim Doğan ve Mustafa Sayar gibi milli sporculardan oluşan Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyesi bisiklet takımı kadrosu da lansman töreninde izleyicilere tanıtıldı.

Şehirlerin şehri Sakarya
2020 UCI Dünya Dağ̆ Bisikleti Maraton Şampiyonası lansman törenine gelen tüm misafirlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’mız her milletten, her kültürden insanın bir arada yaşadığı bir şehir. Ben buraya şehirlerin şehri diyorum. Boşnak’ı, Çerkez’i, Laz’ı, Türk’ü̈, Arnavut’u, Kürt’ü̈ ve daha bir sürü̈ milletten insan burada birlik ve beraberlik içinde yaşıyoruz. Şimdi de şehirlerin şehri Sakarya’mıza yakışan dünyanın en saygın organizasyonlarından biri olan şampiyona bu sene şehrimizde gerçekleşecek. Dünyanın her yerinden sporcuları, takımları, basın mensubu arkadaşları, sporseverleri ve bisiklet tutkunlarını şehrimizde ağırlayacağız. Sakarya’nın atalarımızdan bize miras kalan misafirperverliğini tüm dünyaya göstereceğiz” dedi.

Yeşilin her tonu Sakarya’da
Sakarya’nın pek çok açıdan avantajlı bir şehir olduğunu dile getiren Başkan Yüce, “Yeşilin her tonuna sahibiz. Fidancılık, peyzaj ürünleri ve süs bitkileri yetiştiriciliğine uygun bir iklimimiz var. Tarım arazilerimiz çok verimli. Ovalarımız mümbit. Dünyanın sayılı doğal harikalarından olan Acarlar Longozu şehrimizde bulunuyor. Denizimiz, göllerimiz, nehirlerimiz, yaylalarımız ve daha sayamadığım nice doğal güzelliklerimiz var. Ticari ve sanayi üretim kapasitemiz çok yüksek. Hem tarihi hem de modern ticaret ağlarının tam merkezinde bir konumdayız” dedi.

Spor potansiyelimizi en üst seviyeye çıkaracağız
Şehrin spor potansiyelini en üst seviyeye çıkaracak çalışmalara imza atmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Yüce, “Şehrimizde bulunan amatör spor kulüplerine ve bireysel sporlarla uğraşan sporcularımıza teknik ekipman, antrenman salonu ve saha imkanları sunuyoruz. Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü olarak 24 farklı branşta 2 bin 733 farklı sporcu ile faaliyet gösteriyoruz. Şehrimizin neredeyse tamamına yayılacak bisiklet yolları inşa ediyoruz. Özellikle Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden başlayan ve Sapanca kıyılarında sona eren devası bisiklet yolumuzun ilk etabı tamamlandı. İkinci ve üçüncü etaplar için bakanlığımızın onayını bekliyoruz. İnşallah onay gelir gelmez o etapları da çok hızlı bir şekilde tamamlayacağız” dedi.

Bisiklet dostu şehir için adayız
‘Bisiklet Dostu’ şehir olma yolunda adımlar attıklarını dile getiren Yüce, “Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programı Kapsamında Bisiklet turizmini geliştirecek bisiklet festivali için hazırlıklarımız sürüyor. Dünyada sadece 12 şehirde bulunan “Bisiklet Dostu Şehir” unvanı için başvurumuzu yaptık. Çok yakında Sakarya’mız dünyanın “Bisiklet Dostu Şehir”lerinden biri olacak. Tüm bu gelişmelerin başarıya ulaşmasında bize her türlü teveccühü gösteren sevgili hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İbrahim Kalın olmak üzere dünyanın en saygın organizasyonlarından olan ve 23–25 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası için desteklerini esirgemeyen herkese Sakaryalılar adına şükranlarımı sunarım” dedi.

Dev organizasyon ülkemizin tanıtımına katkı sunacak
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, “Ekim ayında gerçekleşecek Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası tanıtımı için bugün buradayız. Federasyon olarak bu tür organizasyonlara her zaman destek veriyoruz. Bu tür organizasyonlar şehrimizin ve ülkemizin tanıtımına katkı sunuyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız hareketli yaşama destek veriyor. Hareketli yaşam sağlık demek, ekonomi demek. Sakarya’da bisiklet tutkunu bir şehir. Ülkemizde bisiklet her gecen gün ilginin arttığı bir spor organizasyonu haline geliyor. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sakarya’dan dünya şampiyonları çıkacaktır
Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Sakarya’mız önemli bir spor şehri, markalaşmış bir spor şehri, sadece takım sporlarında değil bireysel sporlarda da son derece başarılı olmuş, uluslararası başarılara imza atmış, marka değerler yetiştirmiş, önemli bir spor şehrimiz. Türkiye nasıl dünyada markalaşıyorsa, gelişiyorsa Sakarya’mız da doğasıyla, huzuruyla, sanayisiyle, tarımıyla markalaşan, gelişen, büyüyen ve birçok alanda örneklik teşkil eden bir şehir. Bu şehir gerçekten doğal güzellikleriyle, nehirleriyle, mavisiyle, yeşiliyle dört mevsim turizm ve doğal imkânlarıyla yeryüzü cenneti. Coğrafi olarak çok önemli konumda bulunan, lojistik imkânları çok güçlü olan şehirlerden birisidir. İnşallah bütün bu güçlü yönlerini spor altyapısına da yansıtacak, bu içinde bulunduğumuz vadide olduğu gibi birçok sportif altyapısıyla hem takım sporlarıyla hem de bireysel sporlarıyla da önemli sporcular yetiştiren marka bir şehir olacaktır. Buradan inşallah nice başarılı sporcular çıkacak, dünya şampiyonları çıkacaktır” dedi.

Organizasyona en uygun şehir Sakarya
Törene katılan herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, “Sakarya’mız birçok güzelliği içerisinde barındıran bir şehir. Bu organizasyonu da en güzel şekilde gerçekleştireceğinden eminim. Üstat Necip Fazıl Sakarya şiirinde ‘Yüz üstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya’ demişti. Bizler görüyoruz ki Sakaryalılar her yerde ayağa kalktı. Bu nedenle bu dev bisiklet organizasyonuna Sakarya’mızın ev sahipliği yapması çok isabetli çünkü Sakarya tarımı, yeşili, doğası ile bu organizasyona en uygun şehirdir. Türkiye’de ve dünyada parmakla gösterilecek bir spor kompleksinin Sakarya’da yapılmış olması gelecekte bu tür dev organizasyonlara ev sahipliği yapılacağının göstergesidir. Bu vesile ile bisiklet sporuna gösterdiği ilgiden dolayı tüm Sakaryalılara şükranlarımı sunuyorum. Sizlerin bu ilgisi ve destekleriyle bu tür dev organizasyonlar ülkemizde daha çok gerçekleştirilecektir. Rabbim yardımcımız olsun” dedi.