2020 UCİ Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası’nın açılış seremonisi büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Başkan Ekrem Yüce, “Dünyanın en prestijli bisiklet organizasyonu olan 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Dünyanın en iddialı bisikletçileri ve takımları burada mücadele edecek. Bunun yanı sıra dünyada 12 şehrin sahip olduğu ‘Bisiklet Dostu Şehir’ unvanını hak kazanan 13.’ncü şehir Sakarya’mız oldu. Şehrimizi hayırlı olsun” dedi.

2020 UCİ Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası’nın açılış seremonisi Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin ev sahipliği yaptığı programa Vali Çetin Oktay Kaldırım, Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası Sorumlusu Simon Burney, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve As Başkanı Berat Alphan, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Dans gösterileri, BMX şov, ip cambazı ve video gösterileri ile açılışı gerçekleştirilen 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonasında 30 ülkeden toplam 104 sporcu mücadele edecek.

Türkiye’de bir ilk
Şampiyona seremonisinin açılış konuşmasını yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, “Bugün hazırlıklar son buldu. Yarından sonra dünya şampiyonası koşulacak. Türkiye'de bu ilk olacak. Sakarya'ya nasip oldu. 50 yıldır spor ile iç içeyim. Bugüne kadar gördüğüm en güzel organizasyon Sakarya oldu. Tesis tamamlandı ve ülkemizin her noktasından hareketli yaşam için destekler veriliyor. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkes buna katkı sunuyor. Bu tür organizasyonlara hep destek verdik ve vereceğiz. Burada emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sakarya bir başka
Dünyanın her yerinden şehrimize gelen misafirleri selamlayarak sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “İnsanoğlu yaratıldığı günden beri cennete dair hayal ettiği her ne varsa Sakarya’mızda mevcut. Muazzam bir doğa, yeşilin neredeyse her tonu. Deniz, göller, dağlar, yaylalar, verimli ovalar, temiz hava. Hepsi Sakarya’mızda var. Şehrimizden ayrılmadan mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Emin olabilirsiniz ki Sakarya, sonbaharın bu güzel vakitlerinde görmeye değerdir. Her bir misafirimiz şehrimize hoş geldiniz” dedi.

Dünya şampiyonları Bisiklet Vadisi’nde yarışacak
Başkan Ekrem Yüce, “Ayçiçeği Bisiklet Vadisi dünyadaki örneklerden çok ileride bir tesis. Şu an dünyanın en modern ve en fonksiyonel bisiklet parkurunda bulunuyoruz. Bugün itibariyle bu tesise yakışan ve dünyanın en prestijli bisiklet organizasyonu olan 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Dünyanın en iddialı bisikletçileri ve takımları burada mücadele edecek. Bugün gerçek manada efsanelerle birlikteyiz. İnşallah yarın yarışlarımızı gerçekleştireceğiz. Uzun süredir hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Yarışmacılarımızın güvenliği için parkurlarımızı çok sıkı şekilde kontrol ettik. Tesisimizi sporcuların ve misafirlerimizin her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde yeniden organize ettik” dedi.

Sakarya bisikleti seviyor
Başkan Yüce, “Türkiye’de yapılan ilk bisiklet şampiyonasına ev sahipliği yapmak bizleri çok mutlu ediyor. Çünkü Sakarya bisikleti seven bir şehir. Bisiklet bizim hayatımızın pek çok noktasında var. Okula, işe, alış-verişe biz bisikletlerimizle gidiyoruz. Biliyorsunuz dünyada yalnızca 12 şehrin sahip olduğu “Dünya Bisiklet Dostu Şehir Unvanı” adlı uluslararası bir unvan var. Tüm kriterlerimizi tamamladık ve dünyada 12 şehirde olan bisiklet dostu şehir unvanını hak kazanan 13.’ncü şehir Sakarya’mız oldu. Şehrimizi hayırlı olsun. Bunun yanı sıra 15-16 Mayıs’ta gerçekleştirilecek BMX Dünya Şampiyonasına yine şehrimiz ev sahipliği yapacak. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’a ve şampiyona organizasyonunda emeği geçen herkese Sakaryalılar adına şükranlarımı sunarım” dedi.

Sakarya’da 72 renk var
Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Sakarya bir doğa ve kültür şehri. Hepsinden öte muhteşem insanların yaşadığı bir şehir. Dünyanın her yerinden insanların gelip kaynaştığı bir hoşgörü şehri. Dünyada 7 renk var diyoruz ama Sakarya'da 72 farklı renk var. Bunu sanatından mutfağına kadar yaşamın her alanında görmek mümkün. Geleceğe dönük vizyonu ve misyonu olan bir şehir Sakarya. Bütün dünyayı ağırlayacak misafirperverliği sahip bir şehirde bulunuyorsunuz. Bu güzel organizasyona ev sahipliği yapan bir şehirdesiniz. Dünyada 13.’ncü bisiklet dostu şehir olması gurur verici. Ayrıca Mayıs ayında olacak yarışmaya ev sahipliği yapmaktan gurur duyacağız. Ekipleri ile gece gündüz çalışan Sakarya’mızı gururlandıran Başkanımızı tebrik ediyorum. Bu Pandemi sürecinde en iyi şekilde organizasyonu tamamlayacağız. Ben başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.