HABERLER

Kongre Merkezi’nin Projesi Hazır

Yeni Kongre Merkezi Projesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Başkan Toçoğlu, “El birliği ile şehrimizde ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir mekân kazandıracağız. Yurtiçi ve dışından birçok organizasyon bu projeyle Sakarya’da buluşacak. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek Kongre Merkezi Projesi’nin lansmanı Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz ve Recep Uncuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcıları Ayhan Kardan ve Zafer Poyraz, daire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

Şehre Yakışan Bir Kongre Merkezi
Programın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu gerçekleştirdi. Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi’nin (AFA) yıkılarak yerine Kongre Merkezi’nin inşa edilmesini şehir için büyük bir kazanım olarak değerlendiren Toçoğlu, “AFA mevcut haliyle çok elverişli ve kullanılabilir bir bina değildi. Sayın Valimizin Kongre Merkezi’nin yeriyle ilgili olarak AFA’nın yerini işaret etmesi bizim için ufuk açıcı oldu. Gerekli protokoller imzalandı. Şehrimize yakışan bir Kongre Merkezi için çalışmaları başlattık” diye konuştu.

Uluslararası Organizasyonlar
Başkan Toçoğlu konuşmasının devamında ise, “Daha önce de kamuoyuna proje üzerinde Mimar Melike Altınışık’ın çalışacağını duyurmuştuk. Kendisi alanında oldukça tecrübeli bir isimdir. Babası ile de Serdivan Belediye Başkanlığım döneminde birlikte çalıştık. Güzel işlere imza attık. El birliği ile şehrimizde ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir mekân kazandıracağız. Yurtiçi ve dışından birçok organizasyon bu projeyle Sakarya’da buluşacak. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Çekim Merkezi
Toçoğlu’nun konuşmasının ardından Mimar Melike Altınışık Kongre Merkezi’nin projesinin tüm ayrıntılarını şehir protokolü ile paylaştı. Altınışık, “Proje ekibimizle birlikte fizibilite çalışmalarımızı sonlandırdık. Kongre Merkezi 7 bin 500 metrekarelik bir alanda inşa edilecek. Uluslararası örnekleri incelenerek, üzerinde titizlikle durulan bir proje hazırladık. Projemiz 4 kattan oluşacak. Yalnızca estetik ve mimarisi bile insanları buraya çekebilecek. Projenin Sakarya’nın yeni çekim merkezi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Proje Hazır
Melike Altınışık, “Biri bin, biri 500 olmak üzere iki büyük salon, konferans salonları, kafeterya, seminer ve sunum odaları ile vip odalar yeni merkezimizde yer alacak. Yer altında ise 300 araçlık otopark ve teknik ofisler yer alacak. Proje ekibimizde Türkiye ve Dünya’da önemli projelerde yer almış isimler var. İşinde kendini ispat etmiş bir proje ekibiyle Sakarya’nın önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacak. Ayrıntılar üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Ancak genel çerçeve hazır” ifadelerini kullandı. Altınışık daha sonra proje görsellerini Vali Coş, Milletvekilleri İsen, Yavuz ve Uncuoğlu ile Başkan Toçoğlu’na sundu.

Kültürün Merkezi Sakarya
Vali Hüseyin Avni Coş, proje ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Mimar Hanım’ı tebrik etmek istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’na teşekkür ediyoruz. İlimizin ihtiyaç duyduğu fevkalade önemli bir kongre ve kültür merkezi hazırlanmış. Proje Sakarya’nın hem kültürel anlamda ihtiyacını karşılayacaktır hem de şehrimizin adeta kültür merkezi konumunu güçlendirecektir. İnşallah hayırlı olur” şeklinde konuştu.

Kısa Zamanda Uzun Mesafe
Projeyi değerlendiren Milletvekili Mustafa İsen, “Şehrimizin böylesi bir kültür merkezine ihtiyaç duyduğu kanaati gerek Sayın Valimiz, gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız, gerekse de milletvekili arkadaşlarımızda oluşmuş durumdaydı. El birliği ile proje hazırlıkları başlatıldı. Kısa zamanda uzun bir mesafe kat edildi diyebilirim. Kongre Merkezi’nin şehrimizin kültür turizmindeki göstergelerini de yükseklere taşıyacağı muhakkaktır. Sakaryamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hedef En Güzel Proje
Sakarya’nın önemli bir ihtiyacının giderileceğini kaydeden Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Proje sürecinde Sayın Valimizin, değerli milletvekillerimizin fikirlerinin alınması çok yerinde. Böylece en güzel olanın, en faydalı olanın şehre kazandırılması sağlanacaktır. Milletvekilimiz Mustafa İsen akademisyen geçmişi ve bu gibi projelere yabancı olmaması, ayrıca yine Milletvekilimiz Recep Uncuoğlu’nun mühendis kimliği projede daha farklı ayrıntıların yakalanmasına olanak sağlayacaktır. Ben emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Türkiye’ye Örnek
Milletvekili Recep Uncuoğlu ise, “Genel itibari ile göze hoş gelen, değerli mimarımızın da ifade ettiği gibi çekim merkezi olma potansiyeline sahip bir merkez projelendirilmiş. Emeği geçenleri kutluyorum. Projenin üzerinde daha çalışılacak olması önemli. Alternatif seçenekler arasından en doğru olanların projeye dahil edilmesi Türkiye’ye örnek bir yatırımın şehrimizle buluşmasını sağlayacaktır. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.