Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Genel Sekreterlik

Sungur Mehmet YENİ

Sungur Mehmet YENİ

Genel Sekreter Yardımcısı

1970 yılında Sakarya Sapanca’da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Entomoloji ve Koruma Anabilim dalında Yüksek Lisansını tamamlayarak Yüksek Mühendis oldu. Daha sonra A.Ü. İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü okuyarak ikinci üniversiteyi bitirdi. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim dalında ikinci kez yüksek lisansını tamamladı.

1994 yılında başladığı iş hayatında; Orman İşletme Müdürlüğü’nde Mühendis, kısa süreli askerlik sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye İktisadi Kuruluşu olan Atık Yönetiminde (Tıbbı-Katı Atık) lider kuruluş İstaç A.Ş.’de ve daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye İktisadi Kuruluşu olan Ağaç A.Ş.’de İstanbul geneli Çevre Koruma ve Park ve Bahçelerde Kent, İSKİ havza ve sahaları, mezarlıkların ağaçlandırması ve peyzajında kontrol mühendisi, Avrupa yakası kontrol amiri ve proje uygulama yöneticiliği yaptı. 2000 yılı Ağustos ayından itibaren Orman Genel Müdürlüğü’nün çeşitli birimlerinde Orman İşletme Şefi, İşletme Müdür Yardımcılığı görevlerinin ardından Sakarya İli Kuzey Bölgesi’nde Orman İşletme Müdürü olarak görevi ile 19 yıl yöneticilik yaptı.

657 sayılı D.M.K. 122. maddesi gereği Kaymakamlık makamlarından 4 adet Başarı Belgesi ile 1 adet Üstün Başarı Belgesi almıştır. C Sınıfı İş Güvenliği uzmanlığı ile Yangın Uzmanlığı bulunmaktadır. Sakarya ve Kocaeli İllerinin hava kirliliği ve iklim değişikliği etkilerine karşı izlenmesi amaçlı Avrupa Birliği destekli ICP Forest projesi için FutMon / Unce ICP Forests Zarar nedenlerinin değerlendirilmesi uzmanlığı bulunmaktadır. Kalite yönetim sistemi ve kurumsal kimlik oluşturma ve geliştirmesi, kamu görevlilerinin performansını artırma ve vatandaşlar ile ilişkilerini geliştirme, bireysel ve kurumsal çağdaş yönetim stratejileri ile insan kaynaklarının geliştirilmesi gibi birçok alanda seminerlere katılarak sertifika almıştır. Netcad ve Arcgis eğitimi ve seminerleri, coğrafi bilgi sistemleri ve eğitimi ile ilgili programları kullanmaktadır.

2019 Ağustos ayında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, 2023 Mayıs ayında ise Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Yabancı dili İngilizce olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

×