Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Geçici Bakımevinden Sokak Hayvanı Sahiplenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Vatandaşımız ya da kurumlar hayvan sahiplenmek istediklerinde Belediyemiz web sayfası üzerinden başvuru yapabileceklerdir.

 

Başvuru ile ilgili bilgilendirme;
- Başvuru sahibi 18 yaşından büyük olmalıdır.
- Bir kişiye her türden 1(bir) yıl içerisinde yalnızca 1(bir) sahiplendirme yapılabilir. (İdarenin uygun görmesi durumunda bu sayı en fazla 3’e (üç) çıkartılabilir.
- Bir kişi 1 (bir) yıl içerisinde en fazla 3(üç) randevu kaydı oluşturabilir.
- Başvuru kaydınız oluşturulduktan sonra sahiplendirme sıranız geldiğinde kayıtlı telefon numarası üzerinden sizinle iletişim kurulacak ve randevu zamanınız belirtilecek.
- Sahiplendirme esnasında internet üzerinden başvuru yapan kişiye ait nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi ile Adli Sicil Kaydı belgesini ibraz etmek zorundadır. Aksi takdirde sahiplendirme yapılamaz.
- Sahiplendirme esnasında sahiplenilen hayvan için sahiplenecek vatandaş uygun tasma, zincir veya uygun bir box ile gelmesi gerekmektedir.

 

Sahiplendirme şartları:
- Sahipsiz hayvan edinmek isteyen kişi ya da kuruluş sahiplenilen hayvana yasalar çerçevesinde uygun ortam ve şekilde bakmayı taahhüt eder.
- Hayvan sahiplendikten sonra ilgili Tarım Ve Orman Müdürlüğüne kaydını yasal süre içerisinde yaptırır. Taahhüttün yerine getirilmediği il/ilçe müdürlüğünce tespit edildiğinde sahiplenme şartları ortadan kalkar, il/ilçe müdürlüğünce hayvana el konur ve uygun bir yere götürülmesi sağlanır.
- Sahiplenen hayvan kaçtığında ya da kaybolduğunda hayvan sahibi tarafından yasal süre içerisinde ilgili İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bilgilendirilecektir.
- Sahiplenilen hayvanın ölmesi durumunda bir veteriner hekim tarafından verilen ölüm raporu, hayvana ait bilgi ve belgeler ile ilgili Tarım Ve Orman Müdürlüğüne teslim edilerek gerekli bildirimler yapılacaktır.

 

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı - Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü
Adres: Dilmen Mah. Evliya Çelebi Cad. 1004 Sok. Erenler/SAKARYA
Tel: 44 44 054 (3829)
e-posta: veterinerisleri@sakarya.bel.tr

×