HABERLER

Yeni Bir Başlangıç İçin SAMEK’te Buluşalım

Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim Şube Müdürü Halide Yeliz Kama şehir genelinde SAMEK merkezleri, sunulan eğitimler ve yeni dönem hazırlıkları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kama, “Biz SAMEK ailesi olarak insana, yani şehir kültürümüze hizmet ettiğimizin bilincinde ve farkındayız. Bu bilinçle ve ciddiyetle işimizi yapıyoruz. Umarım bu mekanlar ve hizmetler, farklı ve zengin açılımların başlangıçları olur” dedi.

SAMEK’in kuruluş ve gelişim süreci nasıl oldu? SAMEK Sakarya’da neyi temsil ediyor?
SAMEK’in açılımı Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları. Ama 2004 yılında bu birim açıldığında ismi daha farklıydı; Mahalle Merkezi adı altında kurslar düzenlenmekteydi ve üç merkez vardı. Bunlar Ozanlar, Cumhuriyet ve Donatım mahallelerindeydi. Ama o günden bu güne şüphesiz çok şey değişti. 2009’da marka tesciliyle SAMEK adını aldı. Bugün artık 71 branş ve 18 merkezde SAMEK’ler, adeta bir halk üniversitesine dönüştü. Tek kelimeyle ifade etmek gerekirse, SAMEK Sakarya’da dinamizmi temsil ediyor. Yaş, cinsiyet ayrımı olmaksızın bir arada tüm çeşitliliğiyle, bireysel gelişimin yolunu açıyor. İlçelerimize de kök salan bu eğitim hareketi, inanıyorum ki daha büyük bir enerjiyle büyüyecek.

SAMEK merkezlerinde çeşitli branşlarda eğitimler veriliyor? Bu branşlar seçilirken nelere dikkat ediliyor?
Evet, doğrudur. Müzik eğitiminden, el sanatlarına; dil eğitimlerinden geleneksel sanatlara; bilişim ve yazılım eğitimlerinden meslek edindirmeye yönelik onlarca branş. Bu branşları seçerken birincil kriterimiz zamanın ruhunu yansıtması. En geleneksel gözüken branşlarda bile, iş tutuş tarzımız ve ilişki kurma biçimlerimizle farklılığımızı ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Kursiyerlerimizin beklentilerine cevap vermek ve en yüksek seviyede memnuniyetlerini sağlamak yine kriterlerimizin başında geliyor.

-Sakarya halkının yoğun katılımlarını görüyoruz. Sakaryalıların SAMEK’i tercih etmelerinin nedeni nedir?
İlk başta branş zenginliğini söylemek gerekir. Çünkü Uzak Doğu dillerinden, unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımıza kadar bir çok alanda ve sürekli kendini güncelleyen bir branş skalamız var. Ardından eğitimcilerimizin işlerindeki titizliği ve özverili çalışmaları geliyor. Ve fiziksel şartlarımız da önemli, merkezlerimizde kursiyerlerimizin en iyi şartlarda eğitim almalarını önemsiyoruz, buna yönelik çalışmalarımız sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin SAMEK’leri çok önemsediğini görüyoruz. Büyükşehir bu çalışmalarla neyi hedefliyor?
Biz SAMEK’ler olarak; Büyükşehir Belediyesinin şehrimizle en sıcak temas noktalarından biriyiz. Asıl amacımız bireysel gelişim olarak görülebilir ama bu büyük fotoğrafa bakıldığında, şehirleşme ve şehir yaşamıyla ilgili bir mesele. Kendimize özgü bir şehir kültürümüzün oluşması; kültürel, sosyal alanlarda gündelik açılımlarla gerçekleştirebileceğimiz bir olay. Sürekli gelişen ve hızla değişen dünyada, şehirli birey olmanın öneminin farkındayız ve buna yatırım yapmak istiyoruz. O yüzden sadece ev kadınları bizim kursiyerimiz değil, gencinden yaşlısında, 7’den 70’e herkes.

SAMEK merkezlerini yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar görüyoruz. Yeni dönemde yenilikler var mı?
Başkanımız Zeki Toçoğlu’nun, bütün ilçelerde SAMEK kursları açılması konusundaki vizyonu ve destekleri ile Karasu ve Kaynarca’da bu yıl ‘SAMEK Eğitim ve Gençlik Merkezi’ adı altında 2 yeni kurs merkezimiz daha açılıyor. Eğitimlerine 5 Ekim’de başlayacaklar. SAMEK olarak bu dönemde bir yeniliğimiz de, SAMEK Mutfak Atölyesi projesini hayat geçirdik. Pasta ve Yemek Yapımı, Türk ve Dünya Mutfağından çeşitli eğitimlerin verileceği atölyede; ayda bir kez de alanında uzman Şeflerle workshop’lar gerçekleştireceğiz. Kursiyerlerimiz tarafından da çokça istek aldığımız bu kursu ve merkezi açtığımız için ayrıca memnuniyet duyduğumuzu söylemeliyim. En önemli gelişmelerden biri de, Kent Meydanına nazır Çarşı SAMEK Eğitim merkezimizi, Orhan Camii’nin karşısındaki iş merkezine ‘SAMEK Eğitim ve Gençlik Merkezi’ adı altında taşıdık. Burada daha çok gençlere yönelik eğitim ve hizmetler vermeyi düşünüyoruz. Birtakım yeni projelerimiz de var çalışmaları süren, ilerleyen günlerde haberdar edeceğiz.

Yeni dönem kayıtları sürecindeyiz. Kayıt tarihleri ve kayıt şartları hakkından bilgi alabilir miyiz? İnsanlar kayıt sürecinde nasıl bir yol izlemeli?
Yeni dönem kayıtlarımız 10 Eylül’de başladı, 30 Eylül’de sona erecek. Kayıt meselesi hep kafa karışıklığı oluşturuyor gibi, ama aslında çok basit bir işlem. sakarya.bel.tr adresinden online kayıt oluyorsunuz, kaydınızı tamamlamak için merkezlerimizden birine uğrayıp kimlik fotokopinizle kaydınızı tamamlıyorsunuz.

SAMEK’te meydana getirilen eserleri sergi açarak halkın beğenisine sunuyorsunuz. Nasıl tepkiler alıyorsunuz? Bu sergilerin kursiyerler açısından önemi nedir?
Dönem içinde tematik sergilerimiz ve Yıl Sonu Sergilerimizle kursiyerlerimizin eserlerini meraklılarının beğenisine sunuyoruz. Yıl boyunca çeşitli mekan ve aralıklarda sergilerimiz oluyor. Merakla, hayretle karşılaşıyoruz. Konuklar her defasında memnun ve heyecanla bize dönüşler sergiliyor. Kursiyerlerimiz için de büyük motivasyon kaynağı elbette. Özellikle Yıl Sonu Sergilerimiz adeta bir sanat ve kültür festivali havasında geçiyor, binlerce ziyaretçi alıyor. Kent Park’ta yapıyoruz bu sergileri. Kursiyerlerimiz için tarif edilmez bir mutluluk, anlatamam.

Bildiğimiz kadarıyla, SAMEK’in Ofis Sanat Merkezi’nde satış mağazası yer alıyor. Bu yerin işlevi hakkında bir şeyler söyler misiniz?
Kursiyerlerimiz yıl içinde ürettikleri ürünleriyle, ekonomilerine katkı sağlamak isterlerse bu mağazada satış imkanı sunuyoruz. Üretenle meraklısı arasında, bir aracılık yapıyoruz aslında. Bunu önemsiyoruz, çünkü burada sattığı ürünlerde evinin ekonomisine ciddi katkıda bulunan kursiyerlerimiz oluyor. Bu en büyük mutluluklardan biri; emeğinin karşılığını bir şekilde görebiliyor olmak.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Biz SAMEK ailesi olarak insana, yani şehir kültürümüze hizmet ettiğimizin bilincinde ve farkındayız. Bu bilinçle ve ciddiyetle işimizi yapıyoruz. Umarım bu mekanlar ve hizmetler, farklı ve zengin açılımların başlangıçları olur.