HABERLER

Ulaşımda Yeni Bir Dönem Başlıyor

Ulaşımda Yeni Bir Dönem BaşlıyorUlaşımda Yeni Bir Dönem BaşlıyorUlaşımda

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 1 Mayıs Cuma günü itibariyle belediye otobüslerinde kumbara sisteminin (nakitle biniş) tamamen kaldırılacağını ve binişlerin akıllı ulaşım kartıyla (Kart 54) ile gerçekleşeceğini belirtti. Başkan Toçoğlu ayrıca bu hafta içinde Yenikent bölgesine çalışan özel halk otobüslerinde de Kart 54 uygulamasına geçileceğini ve seçilen pilot bölgelerde çağdaş standartlara uygun, altyapısı ve otoparklarıyla birlikte kısa süre içinde bisiklet yollarının faaliyete geçirileceğini dile getirdi. Toçoğlu; “Ulaşımda yeni bir dönem başlıyor” dedi.

Yaşanan sıkıntılara son verilecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ulaşım alanındaki gelişmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada belediye otobüslerinde kumbara sistemine son verildiğini belirtti. Kumbara sisteminde birçok sıkıntı yaşandığını ifade eden Başkan Toçoğlu, “23 Aralık 2009 tarihinden itibaren Belediye otobüslerimizde Akıllı Ulaşım Kartıyla (Kart54) ücret ödeme sistemine geçtik. Kart54’ün tanıtımının yapılması ve kullanımın yaygınlaştırılması amacıyla aradan geçen 4 aylık zaman zarfında hem Kart54, hem kumbara sistemi (nakitle biniş) aynı anda beraberce uygulandı. Ancak kumbara sisteminde, sürücülerimizin para üstü verme yetkisinin olmaması ve yolcularımızın bozuk para ile binme zorunluluğu nedeniyle meydana gelen gereksiz sürtüşmeler, otobüslere binişlerde para alışveriş nedeniyle yaşanan zaman kayıpları ve daha birçok sıkıntı öteden beri yaşanmaktaydı. Nakitle binişlerle ilgili bugüne kadar yaşanan sıkıntıların tamamen ortadan kaldırılması ve halkımıza yakışır kaliteli toplu taşıma hizmeti sunabilmek amacıyla, 1 Mayıs 2010 Cuma gününden itibaren Belediye otobüslerimizde kumbara sistemini (nakitle binişler) tamamen kaldırıyoruz. Vatandaşlarımızdan gerekli tedbirleri almalarını rica ediyoruz” dedi. 

Özel halk otobüsleri kart 54’e geçiyor
Yenikent bölgesine çalışan özel halk otobüslerinde de bu hafta içinde Kart 54 uygulamasına geçileceğini dile getiren Başkan Toçoğlu, “Yenikent bölgesine çalışan özel halk otobüslerinde de montaj ve kurulum işlemleri tamamlanmış olup, bu hafta Kart54 uygulamasına geçilecektir. Bu yıl içerisinde tüm özel halk otobüslerinin sisteme entegrasyonunu tamamlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.Kart 54’ün nakitle binişlere göre daha ekonomik olduğunun altını çizen Başkan Toçoğlu, “Kart54 ile yolculuk fiyatları nakitle binişe göre hem ucuz, hem de bir saat içinde yapılan aktarmalı yolculuklarda ekstra %50 indirim imkânı sağladığı için daha da ucuz ulaşım sağlamaktadır” dedi.  

Bisiklet yolları yapılıyor

Bisiklet yollarının yapımı çalışmaları hakkında da bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Şehrimizde bisiklet kullanımı oldukça önemli seviyelerdedir. Yani Sakarya’da bir bisiklet kültürü mevcuttur. Bu nedenle bir süre önce şehrimizde bisiklet yollarının yapımı için çalışma başlatmıştık. Bununla ilgili olarak şehrimizde bazı pilot bölgeler belirledik. Şu anda çalışmalarımızı neredeyse tamamlamış bulunuyoruz. Kısa süre içinde belirlediğimiz bölgelerde modern ve çağdaş standartlara uygun, altyapısıyla, otoparklarıyla bisiklet yollarımızı faaliyete geçireceğiz” dedi.

Başkan Toçoğlu, “Vatandaşlarımızla şunu paylaşmak istiyorum ki, Sakarya’da ulaşım alanında yeni bir dönem başlıyor” şeklinde konuştu.