HABERLER

Şehirde afete hazır olmayan yer kalmayacak

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı AKOM personeli ile muhtarlar arasında gerçekleştirilen toplantıda afet önlemlerine ilişkin önemli kararlar alındı: Toplantıdan merkeze uzak mahallelere 7 adet daha su tankeri tahsis edilmesi, mahallelerdeki afet konteynırlarının bakıma alınıp; yeni koyteynırların kurulması, afet timlerinin oluşturulması, tatbikatlar gerçekleştirilmesi ve son olarak gönüllü itfaiyecilik eğitimlerinin yaygınlaştırılması kararları çıktı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) personeli ile muhtarlar arasında gerçekleştirilen toplantıda şehirdeki afet önlemlerine ilişkin önemli kararlar alındı. Meclis Toplantı Salonu’da gerçekleştirilen buluşmada Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Poyraz, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı ve muhtarlar yer aldı.

Büyükşehir İtfaiye çalışıyor
Programda ilk konuşmayı yapan Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Poyraz, “Bugün bir araya gelişimizdeki amaç; İtfaiye Daire Başkanlığımızın yaptığı faaliyetlerle ilgili muhtarlarımızı bilgilendirmektir. Toplantımıza ilginizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Afetlere karşı tek kurum Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığımız değil. Aynı zamanda AFAD var. Ancak bizim her şeyi AFAD’ın yapması gibi bir beklentimiz yok. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

7 mahalleye daha su tankeri
İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı ise, “İtfaiye teşkilatı olarak 7/24 çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilindiği üzere kısa süre önce müfrezelerimize uzak olan 7 mahallemize su tankerlerini teslim etmiştik. Şimdi önümüzdeki günlerde de Taraklı Akçapınar, Geyve İlimbey, Pamukova Hüseyinli, Akyazı Yörükyeri, Karasu Resuller, Kocaali Kestanepınarı ve Erenler Değirmendere mahallelerimize su tankerlerini teslim edeceğiz. İnşallah 2 yıllık süreç içerisinde 50 mahallemiz su tankeri ile buluşmuş olacak” diye konuştu.

Afet timleri oluşturulacak
Mahallelerde bulunan afet konteynırlarının da bakıma alınacağını ifade eden Arancı, “Şehrimizin 10 farklı bölgesinde afet konteynırlarımız bulunuyor. Bu konteynırlarımızdan bazılarının bakıma ihtiyacı var. En kısa süre içerisinde bunlrın bakımlarını yapacağız. Aynı zamanda ihtiyaç olan mahallelere de yeni konteynırlar kuracağız. Ayrıca mahallelerde afet timleri oluşturacağız. Tatbikatlar gerçekleştireceğiz. Gönüllü itfaiyecilik eğitimlerimizi de yaygınlaştıracağız” ifadelerini kullandı. Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, yapılan program dolayısıyla teşekkürlerini iletirken; taleplerini de Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile paylaştı.