HABERLER

Asıl Mesele Kudüs’ün Sahipliği Meselesidir

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşiye katılan Fotoğraf Sanatçısı Süleyman Gündüz, “Filistin Sorunu, Kudüs Sorunu’na bağlı bir davadır. Mesele bir toprak meselesi değil, esas sorun Kudüs’ün sahipliği meselesidir. İslam coğrafyasındaki mevcut kaosun nedeni hangi anlayışın Kudüs’e hakim olacağı ile ilgilidir. Kudüs meselesi ümmetin genel meselesi haline dönüştüğü zaman sorunun çözülebileceğini düşünüyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Tanrı Şehri Kudüs’ konulu fotoğraf sergisinin açılışı ve ardından serginin sahibi Fotoğraf Sanatçısı Süleyman Gündüz’ün gerçekleştirdiği söyleşi programına katıldı. Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmada Başkan Toçoğlu’nun yanı sıra, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Sağlam, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Poyraz ve çok sayıda kültür sanat dostu da yer aldı.

Son Durak Sakarya
Eserlerini Sakaryalı fotoğraf tutkunları ile buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Fotoğraf Sanatçısı Süleyman Gündüz, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Gündüz programın devamında günün anısına sergide yer alan eserlerden birini Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na hediye etti. Sergi açılışının ardından fotoğraflar ile ilgili misafirlere ayrıntılı bilgiler veren Gündüz, fotoğraflarını Dünya’nın birçok ülkesinde sergilediğini, sergiyi son olarak Sakaryalı sanatseverlerin beğenisine sunmaktan ayrıca memnuniyet duyduğunu aktardı.

Kudüs Müslümanların Sınav Şehridir
Sergi açılışının ardından söyleşi programı gerçekleştirildi. Fotoğraf Sanatçısı Süleyman Gündüz yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Kudüs, kılavuzla gezebileceğiniz bir şehir değildir. Şehrin size gizemini açabilmesi için sokaklarında kaybolmanız gerekir. Peygamberler bu şehrin inşasında işçi olarak çalışmışlardır. Kudüs sokaklarında yürüdüğünüzde her yerde o muhtevayı keşfetmeye gelen Dünya’nın dört bir tarafından insana rastlarsınız. Kudüs, peygamberlerin yaşadığı ya da ziyaret ettiği bir yerdir. Bu yüzdende peygamberler şehridir.”

İslam Coğrafyasındaki Kaos
“1917’den sonra Müslümanların Kudüs’e ilgisi azalmıştır. İslam coğrafyasının büyük bir bölümünü dolaştım. Gençlere Kudüs’ü sorduğumda birçoğu bilmiyordu. Bunu gördüm. Filistin Sorunu, Kudüs Sorunu’na bağlı bir davadır. Mesele bir toprak meselesi değil, esas sorun Kudüs’ün sahipliği meselesidir. İslam coğrafyasındaki mevcut kaosun nedeni hangi anlayışın Kudüs’e hakim olacağı ile ilgilidir. Eğer İslam coğrafyasındaki devlet liderleri arzu etmiş olsalardı, bugün Kudüs meselesi diye bir şey olmayacaktı. Kudüs meselesi ümmetin genel meselesi haline dönüştüğü zaman sorunun çözülebileceğini düşünüyorum."