HABERLER

Afet Yasasını Göz Önünde Bulunduruyoruz

Afet Yasasını Göz Önünde Bulunduruyoruz

İnternette yayınlanan ortak canlı yayına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, orta hasarlı binalar ve ulaşım konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Toçoğlu, “Sakarya’da sürdürülecek kentsel dönüşüm çalışmalarımızda afet yasasını göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Vatandaşın can güvenliğini tehdit eden binaların tamamı yıkılacak. 466 konut için TOKİ ile anlaştık. Tren setleri için TCDD ile sözleşme imzaladık. 4’ü körüklü 24 otobüs de Ramazan ayına yetişecek” dedi.

Sakarya 1’inci derece deprem bölgesi
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu internette ortak canlı yayına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşüm, orta hasarlı binalar ve ulaşım konusunda soruları cevaplayan Başkan Zeki Toçoğlu, “Sakarya 1’inci derecede deprem bölgesi yeni çıkan afet yasası kapsamında da öncelikli 5 ilden biri. Bakanlık belediyelere bu konularla alakalı yazılar yazıyor. Yakında afet yasası kapsamında ne gibi çalışmalar yapılacağını daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde öğreneceğiz. Şu an bildiğimiz kadarıyla yasa kapsamında riskli alanlar ya da riskli binalar belirlenecek. Burada ilk adım vatandaştan gelecek. Vatandaş kendi binası ile ilgili kontrollerini yaptıracak, bakanlığa gidecek, binası hakkında rapor verecek ve ardından da bakanlık bu binalara vatandaşların talebine göre bir takım kolaylıklar sağlayacak. Bütün bunların hepsinin altyapısı yakında belli olur.” diye konuştu.

466 konut için TOKİ ile anlaştık
Orta hasarlı binalar konusunda da bilgiler veren Başkan Toçoğlu, “Orta hasarlı binalar konusunda yürüttüğümüz çalışmayı da gelişmeleri göz önünde bulundurarak sürdürüyoruz. Bir yandan bakanlık kentsel dönüşümle ilgili bir çalışma yürütürken bizim Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmadan bağımsız hareket etmemiz söz konusu olmaz. Biz şu anda 466 konut yapmak için TOKİ ile anlaşmış bulunuyoruz. Bakın burada çok önemli bir noktanın altını çizmek istiyorum. Hatırlanacağı üzere biz, hasarlı binalardaki vatandaşlarımızın tahliyesi yönünde bazı adımlar atmıştık. O zaman kışın ortasında böyle çalışma yapılır mı diye bizi eleştirenler vardı. Ama ben o zaman da söylemiştim hatırlarsanız. 12 yaz geçti ve hiç kimse üzerine düşeni yapmadı. Bakın şimdi yine yaz mevsimi ama kimse evini tahliye etmiyor. O zaman bazı önlemler almak zorunda kalıyoruz ve aldık. Şunu çok net söylüyorum. Vatandaşın can güvenliğini tehdit eden binaların tamamı yıkılacak. İlçe belediyelerin bazıları bu binaların yıkımlarını başlattılar. Yeni kanun kapsamında binaların güvenirliği konusunda kademelendirilme yapılmış. Önce vatandaş kendi binasının tespitini yaptıracak. Vatandaş yaptırmıyorsa belediye devreye giriyor. Eğer belediyede binanın kontrolünü yapmazsa bakanlık tespit edecek. Yasa bu işi şansa bırakmıyor.” şeklinde konuştu.

Tren setleri, körüklü otobüsler
Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşımda önemli yatırımlara imza attıklarını vurgulayan Başkan Zeki Toçoğlu, “2012 yılında kısmet olursa Arifiye ile Adapazarı arasında raylı sistem hizmete girecek. TCDD ile sözleşmeler imzalandı. Araçlar tespit edildi. Arkadaşlar araçları gittiler, gördüler. Son derece modern araçlarla halkımıza hizmet vereceğiz. 15 – 20 gün içerisinde ara istasyonların ihalesini gerçekleştireceğiz. Ulaşım Ana Planı’nın da sonuçlanması ile birlikte toplu taşımada atacağımız adımları da buna göre belirleyeceğiz. Bundan sonraki süreçte elektrikli araçları mı yoksa lastik tekerlekli araçları mı tercih edeceğiz, bunların hepsini belirleyeceğiz. Şehrimizin ihtiyaçlarını ve potansiyelini göz önünde bulundurarak hangisini tercih etmemiz gerekiyorsa onu tercih edeceğiz. Hükümetimiz de bu konuda bize sonuna kadar destek veriyor. 51 milyon TL tutarında hazine garantili kredi alma konusunda hükümetimizin desteğini de almış bulunuyoruz. 4 körüklü olmak üzere toplam 24 otobüsü de Ramazan ayı içerisinde halkımızın hizmetine sunacağız.” ifadelerini kullandı.