HABERLER

‘İşbirliğine Hazırız'

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar Başkan Toçoğlu'nu makamında ziyaret etti...

Tarım arazilerine sahip çıkalım

Tarım arazilerinin korunması gerektiğini dile getiren TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Önümüzdeki süreçte tarım sektörü dünyada önem kazandı. Türkiye’de de bu önem kavranmaya başlandı. Artık bir karış toprağı dahi amacı dışında kullanma şansımız kalmadı. Bir defa Ziraat Odaları olarak, çiftçiler olarak bu toprağın gerçek sahibi bizleriz. Önce bizler bu toprağa sahip çıkacağız. Sonra diğer kurum ve kuruluşlardan da toprağımıza sahip çıkmalarını talep ediyoruz. Biliyorsunuz bir toprak kanunu çıkartıldı Türkiye’de. Artık birinci ve ikinci sınıf arazilerin imara açılması bir hayli zorlaştı. Yalnız orada çok dikkat edilmesi gereken bir konu var. O da kamu yararı. Kamu yararı deyipte birinci ve ikinci sınıf arazileri amaç dışı kullanmamak lazım. Toprağı güçlü olan ülkeler bundan sonra revaçta olacak. Türkiye, Avrupa Birliği’nin gıda deposu olmaya aday bir ülke. Onun için bu topraklarımızı verimli kullanmamız lazım ve imara kapatmamız lazım” dedi. Sakarya’da çiftçi eğitim merkezinin kurulması gerektiğini de belirten Bayraktar, bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nden destek beklediklerini söyledi.


Herkes toprağa sahip çıkmalı

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Zeki Toçoğlu, tarım arazilerini herkesin önem vermesi gerektiğini söyledi. Başkan Toçoğlu, “Tarım arazilerinin imara açılması konusundaki fikirlerinize katılıyorum. Gerçektende çok verimli olan bu arazilerimizi imara açılması konusunda çok titiz davranmak zorundayız. Ancak kabul etmeliyiz ki bu siyasetçilerin tek taraflı üstlenebileceği, üstesinden gelebileceği bir şey değildir. Toprak sahiplerinin de toprağımıza sahip çıkması ve siyasilerimize bu konuda açılmaları yönünde değil, açılmamaları yönünde gerekli telkinleri yapması gerektiğini düşünüyorum. Biz zaten bu konuda çok hassas davranıyoruz. Bu konuda bir irade sahibiyiz” diye konuştu.


Çiftçi Eğitim Merkezi için varız

Sakarya’da Çiftçi Eğitim Merkezi’nin kurulması konusunda da üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirten Başkan Zeki Toçoğlu, “Çiftçi Eğitim Merkezi için Ziraat Odaları ile bizim yapabileceğimiz bir işbirliği söz konusu ise şimdiden bu iş birliğine var olduğumuzu ifade ediyorum. Tarımda büyük kayıplarımızın eğitimsizlikten kaynaklandığı ortada. Çiftçilerimizin eğitilmesi, bilinçlendirilmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak odanızla yapılacak her türlü faaliyete var olduğumuzu ifade ediyorum” dedi.