Büyükşehir Belediyesi Maltepe SAMEK’te dersler tüm hızıyla devam ediyor. Dekoratif ev aksesuarları branşı eğitmeni Semra Gülder, “Dekoratif ev eşyalarımızı eski kullanmadığımız ürünler üzerinden üretiyoruz. Kursiyerlerimiz evlerindeki eski eşyaları geri dönüşümle yeniliyor, tekrar kullanılabilir hale getiriyor” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen SAMEK’lerde dersler tüm hızıyla devam ediyor. Maltepe SAMEK’te Dekoratif Ev Aksesuarları branşında kursiyerler, eski ve kullanılmayan ev eşyalarını bu kurslar sayesinde tekrar kullanılabilir hale getiriyor.

Kurslara yoğun talep
Dekoratif ev aksesuarları branşı hakkında bilgiler paylaşan eğitmen Semra Gülder, “Dekoratif ev eşyalarımızı eski kullanmadığımız ürünler üzerinden üretiyoruz. Eski mobilyalarımızı boyuyor mdf objelere ahşap görünümü veriyoruz. Eğitimlerimize renk bilgisi çalışarak başlıyoruz daha sonra ise dekoratif boyama teknikleri ve kâğıt yapıştırma, baskı teknikleri, doku teknikleri çalışıyoruz. Kursiyerlerimiz bu kurslar sayesinde evlerindeki eski eşyaları geri dönüşümle yenileyebiliyorlar, tekrar kullanılabilir hale getiriyorlar. Kursiyerler kendi evlerinde de SAMEK’te yaptıkları sehpa, tepsi gibi objeleri kullanıyorlar. Hatta birçok kursiyerim ihtiyaç fazlası ürünlerini internet üzerinden satış bile yapıyor. Dekoratif ahşap son zamanlarda çok moda olduğu için kurslarımıza çok yoğun bir talep var. Dolu dolu sınıflarda istekli öğrencilerle ders işlemekten mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Çeşit çeşit sanatlar SAMEK’te
Maltepe dekoratif ev aksesuarları kursiyerlerinden Necmiye Can, “SAMEK’te olmaktan çok mutluyum. Maltepe SAMEK’te 6 yıldır çeşitli kurslara katılıyorum. Bir nevi buranın demirbaşı sayılırım. Kurslara geldiğimden beri kendimi daha huzurlu hissediyorum. Evin yoğunluğundan sıyrılıp buraya gelince kendimi çok dinlenmiş ve zinde hissediyorum. Kurslara gelmekten vazgeçmeyeceğim. Her sene geleceğim. Kurslarda çok güzel arkadaşlıklar ediniyorum. Burada eskimiş olan sehpalarımı veya eşyalarımı yenileyip tekrar kullanabileceğim bir hale getiriyorum. Benim için çok güzel bir deneyim oluyor. SAMEK’lerde çeşit çeşit sanatlar öğrenme fırsatı yakalıyoruz. Büyükşehir Belediyemize biz hanımlarına bu imkânı sunduğu için çok teşekkür ediyorum” diye belirtti.