Sapanca Şiir Akşamları’na katılan şairler Sakarya ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Orhan Özekinci, “İnsan, ne zaman huzur aramaya kalksa, Sakarya’ya gelmelidir” derken; Serap Kadıoğlu, “Kültür çalışmalarının yanı sıra, yatay mimariye verilen önemden ötürü Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum” dedi. Mahmut Öncel, “Sakarya; doğal güzelliklerinin yanında kültür sanat anlayışıyla bizleri etkiledi. Sanata verilen önem Türkiye’deki tüm belediyelere örnek olmalı” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları’na katılan şairler Sakarya’yla ilgili düşüncelerini paylaştı. Organizasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden katılımcı şairler, Sakarya’da geçirdikleri vakitlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeşile düşkün bir şehir
İtibar Dergisi’nden Şair Orhan Özekinci, “Sakarya, bütün mesafelere aynı yakınlıkta olan bir şehrimiz. Şehir diyorum çünkü yeşile olan düşkünlüğü, tozu kalkmamış tarihi, nizami sokakları, sıcakkanlı insanlarıyla bütün kalplere dokunabilecek bir güzelliğe sahip. İnsan, ne zaman huzur aramaya kalksa, sessizliği keşfe çıksa, sıhhate mecbur olsa Sakarya’ya gelmelidir. Zira bulunması icap eden şeyler, Sakarya’da aranmalıdır” dedi.

Doğa harikasına tanık olduk
Çıra Edebiyat mensubu Şair Şakir Kurtulmuş, “Bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları’na ilk kez katılmaktan dolayı bahtiyarım. Çok başarılı bir organizasyonu başaran Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyorum. Yıllardır Anadolu'nun birçok yerinde gerçekleşen şiir şölenlerinin birer birer sona erdirildiği böyle bir ortamda Sapanca şiir şöleninin aksamadan sürdürülmesi noktasındaki kararı dolayısıyla tebrik ediyorum. Şiir şöleni için geldiğimiz Sakarya'da 3 gün boyunca çok güzel anılar biriktirdik, dostluklar geliştirdik. Burada şölen vesilesiyle bir araya geldiğimiz şair dostlarla geçirdiğimiz vakitler, yeni arkadaşlarla tanışıklığımız buradaki kazanımlarımız. Sakarya, Taraklı ve Sapanca'nın doğa harikası olarak da önemli güzelliklere sahip olduğuna yakından tanık olmak da bizim için güzel oldu” dedi.

“Caddeler temiz, mimari düzenli”
Yediiklim Dergisi’nden Şair Mehmet Tepe, “2001'de bu güzel şehirden ayrıldığımda depremin de etkisiyle bir inşaat kentini andırıyordu ve kültür işleri vasatın altındaydı. 17 yıl sonra geldiğim bu şehir öyle bir kabuk değiştirmiş ki resmen bu şehirde kayboldum ama boğulmadım. Şehrin merkezinde her sokak başında bir sanat merkezi sizi selamlıyor. Caddeler temiz, mimari düzenli. Bunlar bir belediyenin yapması gereken en temel işler. Ama sanat kültür işleri belediyelerin yapması gereken ‘zorunluluklardan’ değildir. Başlı başına bir emek ve fedakârlık ister. 18. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları kapsamında geldiğimiz Sakarya'da yapılan çalışmaları görünce açıkçası hayret ettim. Demek bir yerel yönetim şehrin kültürel çehresini değiştirmeye muktedir olabiliyor” dedi.

Samimiyetin başkenti
Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hayrettin Orhanoğlu, “Sakarya, kültürün, geleneksel değerlerin, inancın ama her şeyden evvel Anadolu insanının özünde var olan samimiyetin başkenti gibi geldi bana. Şehrin her sokağına sinen kokusu, pek az yerde görülebilecek nitelikte. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin bu değerleri yaşatma konusunda ısrarı her türlü takdirin ötesindedir” derken; Şiar Dergisi’nden Serap Kadıoğlu, “Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları’nda okurlarımızla buluşarak güzel anılar biriktirdik. Daha önce çok yerde söyledim ama mâdem marifet iltifata tâbi, bir kez daha söylemek isterim: Kültür çalışmalarının yanı sıra, yatay mimariye verilen önemden ötürü Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni bilhassa takdir ve tebrik ediyorum” dedi.

Türkiye’ye örnek kültür sanat anlayışı
Aşkar Dergisi mensubu Aziz Mahmut Öncel, “Sakarya, her ne kadar depremin yıkıcı etkileriyle hafızalarımızda yer etse de ayağımızı bastığımız ilk andan itibaren samimi insanların yüzlerindeki mutluluk muhabbetimizi katladı. Taraklı’nın tertemiz havasında, geçmişten canlı birer hatıra gibi bizi selamlayan evleri, kapı önlerinde sıcak gülümsemeleriyle sohbet eden nineleri, samimi esnafıyla mutlaka bir daha gelmemiz için ömür takvimimizde işaretlendi. Sapanca Gölü kıyısında sıcak çay eşliğinde dostlarla muhabbet Sakarya’da bizi ağırlayan güzel insanları uzun süre hatırlayacağımızın bir kaydıydı. Sakarya; doğal güzelliklerinin yanında kültür sanat anlayışındaki çizgisiyle bizleri etkiledi. Kültür sanata verilen önem Türkiye’deki tüm belediyelere örnek olmalı” dedi.