HABERLER

Büyükşehir 2019’a Hazır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2015 - 2019 Dönemi Stratejik Planı Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Şehirdeki STK ve farklı aktörler ile yapılan tüm analiz ve görüş alış verişleri sonucunda 10 adet stratejik amacın belirlendiği toplantıda, her bir stratejik amacın altında 34 adet bileşen ve bu bileşenlere bağlı 172 adet stratejik hedef de oluşturuldu.

Belirlenen hedefler
Toplantıda belirlenen 10 adet stratejik amaç ise şöyle; “Modern kentleşme ve kent estetiği, çevre yönetimi, sürdürülebilir kentsel kalkınma, ulaşım planlama, kültürel gelişim ve turizm, sosyal belediyecilik, afet ve acil durum yönetimi, toplum huzuru ve kentsel düzen, etkinlik ve verimlilik odaklı kurumsal gelişim ile katılımcılık ve paydaşlarla iletişim”.

Uygun bilgi verdi
Toplantıda ayrıca 10 ana başlığın altında ayrı ayrı stratejik hedefler de oluşturuldu. Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Stratejik Planı Paylaşım Toplantısı’nda SAÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Özer Uygun, planın özeti hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgi verdi.

Büyükşehir’in 5 yıllık projeleri
Büyükşehir Belediyesi 2015 - 2019 Dönemi Stratejik Planı kapsamında ön görülen projeler arasında; coğrafi bilgi sistemini kurmak, şehrin muhtelif yerlerine 20 kilometre bölünmüş yol açmak, yeni bulvarlar oluşturmak, Büyükşehir Belediyesi hizmet binası ve Kongre Merkezi, ilçelere kent meydanı, sahil düzenlemeleri, Uluslararası Botanik Parkı, Sakaryapark 2. etap, bisiklet ve yaya yollarını yaygınlaştırmak, il genelinde toplu taşımayı yaygınlaştırmak, ilçelere sentetik sahaların yapımı, Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi’ni hayata geçirmek, hayvan barınaklarının işlevselliklerini arttırmak, deprem duyarlılığını geliştirmek, personelin uzmanlık düzeyi ve kapasitesini arttırmak, bilişim alanındaki çalışmaları geliştirmek, paydaşlarla iş birliği yapma kapasitesini arttırmak ve daha başka birçok stratejik hedef de yer aldı.