Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Daire Başkanlıkları

Dr. Resül NARİN

Dr. Resül NARİN

Daire Başkanı

1980 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Adapazarı’nda tamamladı. 2003 yılında Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Sakarya Üniversitesi’nden "19. Yüzyılda Adapazarı'nda Yabancıların Ekonomik ve Sosyal Yaşama Etkileri" adlı teziyle yüksek lisansını, Kocaeli Üniversitesi'nden "Adapazarı Kazası 1923-1954" isimli teziyle doktorasını tamamladı.

Türkiye'nin en büyük endüstriyel mirasının müzeye dönüşüm projesi olan SEKA Kâğıt Müzesi’nin Kurucu Koordinatörlüğü’nü yaptı. Sakarya tarihi ile ilgili yedi kitabı bulunmaktadır. Birçok akademik eserde 60’ı aşkın makalesi yayınlandı. Pek çok kültür eserinin editörlüğünün yanı sıra yayın kurullarında yer aldı. 2012 TÜBİTAK- Türkiye Adresli Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik (UBYT) Ödülü sahibidir.

Sakarya tarihinin konuşulduğu “Tarih Çarkı” programını hazırlayıp sunan Narin, evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir. Haziran 2020’den beri Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

×