HABERLER

Madde Bağımlılığı Halk Sağlığı Sorunudur

Büyükşehir Belediyesi hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında personele ‘Madde Bağımlılığı ve Zararları’ eğitimi verildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerleri devam ediyor. Bu kapsamda son olarak personele yönelik ‘Madde Bağımlılığı ve Zararları’ eğitimi gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda tamamlanan eğitimde Uzm. Psikolog Sündüs Sancakoğlu katılımcılara madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda önemli bilgiler verdi.

Aşırı Tepkilerden Kaçının
Sancakoğlu, “Madde bağımlılığı suç olmasının yanı sıra, ekonomik, sosyal, ailevi ve bireysel açıdan çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çocuklarımıza, gençlerimize ve ailelerimize sahip çıkmak durumundayız. Madde bağımlılığında özellikle sosyal çevrenin oynadığı rol çok önemlidir. Aileler özellikle çocuklarında madde bağımlılığı ile karşılaştıklarında aşırı tepkiler vermek yerine; tüm aileyi toplayarak çözüm konusunda tartışmalılar. Daha sonra ise profesyonel yardım ile sağlık kuruluşlarına başvurulmalı. Devletimiz özellikle madde bağımlılığı ile ilgili birçok adım atmıştır. Bunlardan en önemlisi uyuşturucu ile mücadelenin güçlendirilerek yürütülmesi amacıyla oluşturulan Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu’dur” ifadelerini kullandı.