Büyükşehir Belediyesi SAMEK Eğitim ve Gençlik Merkezi’nde dersler devam ediyor. Adli Kalem İşleri Eğitmeni Hande Ersoy, “Üniversite mezunlarının iş bulmaları için diplomaları bazen yetersiz kalabiliyor. Gençlerimiz SAMEK kurslarına gelerek kendilerini donanımlı hale getirebilirler” derken; Merve Nur Yılmaz, “SAMEK’ten mezun olduktan sonra adliyelerde, hukuk bürolarında çalışma imkânımız olacağı için bu bölümü tercih ettim” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet sunan Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nda (SAMEK) eğitimler devam ediyor. SAMEK Eğitim ve Gençlik Merkezi’nde yer alan Adli Kalem İşleri kurslarına katılan kursiyerler ders kapsamında yeni bilgiler öğreniyor.

Öğrenciler kendilerini geliştirmeli
Adli Kalem İşleri branşı eğitmeni Hande Ersoy, “Adli Kalem İşleri kursumuzda eğitim boyunca öğrencilerimiz dört kitapçıktan eğitim görüyorlar. İlk kitapçıkta Hukuk Terminolojisi ile derslerimize başlıyoruz. Hukuksal terimleri öğretiyoruz. İkinci kitapçıkta hukukta dosyalama, arşivleme, saklama nasıl yapılır anlatıyoruz. Üçüncü kitapçıkta Dava Hizmetleri konusunu işliyoruz. Dördüncü kitapçıkta ise Anayasal hak ve sorumluluklar hakkında bilgi veriyoruz. Öğrencilerime her zaman kendilerini geliştirmeleri gerektiğini ifade ediyorum. CV’lerini dolduracak kurslara yönelmeleri gerekli. Üniversite mezunlarının iş bulmaları için diplomaları bazen yetersiz kalabiliyor. Gençlerimiz SAMEK kurslarına gelerek kendilerini donanımlı hale getirebilirler” diye konuştu.

CV’mize artı değer katacak
Kursiyer Merve Nur Yılmaz, “SAMEK ile arkadaşlarım vasıtası ile tanıştım. Çevremden fikir alarak geldim. SAMEK’te çok sıcak karşılandım. Bu kurs CV’mize artı değer katacak. SAMEK’ten mezun olduktan sonra adliyelerde, hukuk bürolarında çalışma imkânımız olacağı için bu bölümü tercih ettim. Sınıfın atmosferi gerçekten çok harika, derslerimiz her zaman çok enerjik ve eğlenceli geçiyor. Verimli geçen derslerimizin ileride bizlere büyük katkısı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.