HABERLER

Kültür sanat yatırımlarımız devam edecek

Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş 7-8 Mart tarihlerinde AKM’de sahnelenecek olan ‘Midas’ın Kulakları’ isimli oyun öncesinde Başkan Zeki Toçoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. Başkan Toçoğlu, “Sakarya’yı kültür faaliyetleri ile ön plana çıkan, kültürün başkenti olan bir şehir haline getirmek istiyoruz. Kültür sanata olan yatırımlarımız bu hedef doğrultusunda devam edecek” diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Mart Kültür-Sanat Etkinlikleri kapsamında 7-8 Mart tarihlerinde ‘Midas’ın Kulakları’ isimli oyunu AKM’de sergilemek için Sakarya’da bulunan Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş’i, Afet ve Koordinasyon Merkezi’ndeki makamında ağırladı. Başkan Toçoğlu’na oynanacak oyun ile ilgili bilgiler veren Keleş, Toçoğlu’na Trabzonspor forma ve atkısı hediye etti.

İlgiden memnunuz
Oyunun Güngör Dilmen tarafından yazıldığını söyleyen Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş, “Midas’ın Kulakları bu coğrafyada geçiyor. Daha sonra Apollon’da olaylara dahil olduğu bu topraklara hükmeden birinin mitolojik hikayesi” derken; Sakarya’ya inşa edilecek Kültür ve Kongre Merkezi’nin projesini çok beğendiğini ifade ederek, “Bizlerde sahne düzeninde tiyatrocu gözüyle sizlere yardımcı olmak isteriz. Şehirlerimiz arasında kültür-sanat yoluyla bir kardeşlik köprüsü kurulmasını canı gönülden istiyoruz. Sahneleyeceğimiz oyun içinde biletlerin tükendiğini öğrendik. Sakarya’da tiyatroya gösterilen bu ilgiden çok memnunuz” dedi.

60 bine yakın seyirci
Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun şehrimizde bulunarak bir oyun sergileyecek olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Zeki Toçoğlu, “2010 yılından itibaren Devlet Tiyatroları Sakarya’ya düzenli olarak gelmeye başladı. Bu süreçte şehrimizde 142 gösterim gerçekleştirilirken 60 bine yakın seyirci oyunları salonda takip etti. Trabzon Devlet Tiyatrosu geçtiğimiz yıl da Sakarya’ya gelerek bir oyun sahnelemişti. Bu ziyaretinizde sahneleyeceğiniz oyunun da tiyatroseverleden tam not alacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yeni Kültür ve Kongre Merkezi
Sakarya’ya yeni bir Kültür ve Kongre Merkezi hediye edeceklerini belirten Başkan Toçoğlu, “Bu merkez ile birlikte tüm kültür ve sanat faaliyetlerimiz ile birlikte tiyatro içinde tam donanımlı çok güzel bir salon ortaya çıkaracağız. Böylece sahnelenen oyunlar çok daha nitelikli bir hal alacak. Sakarya’yı kültür faaliyetleri ile ön plana çıkan, kültürün başkenti olan bir şehir haline getirmek istiyoruz. Şehrin merkezinde yer alacak olan projemizle hemşerilerimiz rahatlıkla bu kültür-sanat organizasyonlarına katılabilecekler. İnşallah önümüzdeki süreçte de kültür sanat yatırımlarımız bu hedef doğrultusunda devam edecek” ifadelerini kullandı.