Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler’ başlıklı panel düzenlendi. Panelde konuşan Eğitimci-Yazar Beşir Eryarsoy, “Hasan El Benna, 43 yıllık bir ömüre çok büyük işler sığdırmış bir dava adamı” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler’ başlıklı panel düzenlendi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman’ın moderatörlüğünü üstlendiği panele Araştırmacı-Yazar Ömer Küçükağa ve Eğitimci-Yazar Beşir Eryarsoy konuşmacı olarak katıldı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk ve İHH İnsani Yardım Vakfı Sakarya İl Başkanı Sebahattin Aydın’da paneldeki dinleyiciler arasında yerlerini aldı.

Az imkanla çok iş
Hasan El Benna’nın bir saat içerisinde tanıtılacak bir değer olmadığını belirten Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman, “Hasan El Benna elindeki az imkanlarla çok işler başarmış bir şahsiyettir. Mısır’da var olan İngiliz idaresi ile ilgili de mücadele ettiği süreçte 22 yaşındayken 6 kişi ile kurduğu Müslüman Kardeşler cemiyeti kısa süre içerisinde 2 bin şubeye ulaşmıştır” diye konuştu.

43 yıllık ömre büyük işler
1906’da doğan Hasan El Benna’nın 1949’da bir suikast sonucu şehit olduğunu söyleyen Eğitimci-Yazar Beşir Eryarsoy, “43 yıllık bir ömre çok büyük işler sığdırmış bir dava adamı. Hasan El Benna İslami gaye ve hedeflerin arka arkaya gelen nesillerle gerçekleşeceğine inanıyordu. Dinleyecek nesil önemlidir. Müslümanlar öncelikle İslam’ı en doğru şekilde öğreneceklerdir. İkinci nesil uygulayan nesildir. Okuduklarını, öğrendiklerini zihin ve kitaplarda bilgi olarak bırakmayan, boş işlerle vakit geçirmeyen, öğrendiğini ve inandığını hayata geçiren nesildir bu” şeklinde konuştu.

Hakikati arayan gezgin
Müslüman Kardeşler oluşumu üzerinde Hasan El Benna’nın büyük bir etkiye sahip olduğunu ifade eden Araştırmacı-Yazar Ömer Küçükağa, “Bu etkinin sebebini kendisine sorduklarında; ‘Ben hakikati arayan bir gezginim’ diyor. Kendisi gerçekten de iki günde bir şube açacak kadar çok gezmiş. El Benna devam ediyor ve diyor ki; ‘Ben varlığın sırrını arayanım ve anlayanım’ ve ayeti okuyor ‘De ki benim namazım, ibadetlerim, bütün hayatım ve ölümüm Allah içindir’ bu Müslüman Kardeşlerin izlediği etkili metodun tam olarak özetidir.”