Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, belediye ev sahipliğiyle yapılan ‘Kerkük Gecesi’nde kardeşlik vurgusu yaptı. Yüce, “Kerkük Türk şehrimizdir. Orada kardeşimize bir şey olsa bizim canımız acır. Biz de gönül köprüsü kurma yoluna çıktık. Buradan Türkmen dostlarımıza selam olsun” dedi. Programda, Türkmenler’in hikâyesi ve Türk dostluğu konuşuldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, dünyanı dört bir yanındaki medeniyetlerden Sakarya’ya gelmiş farklı kültürden vatandaşların yanında olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkmeneli İnsan Hakları Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Kerkük Gecesi’ programına da Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı. Adapazarı Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılan geceye Başkan Ekrem Yüce’nin yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Irak milletvekili ve İnsan Hakları Komitesi Başkanı Eşref Salih, Türkmeneli Sakarya Başkanı Dr. Eşref Kamil ve çok sayıda Türkmen vatandaş katıldı. Programda konuşan Başkan Yüce, Kerkük ile Sakarya arasında gönül köprüsü kurulduğunu ve her zaman Irak’ta yaşayan Türkmen vatandaşların yanlarında olduklarını ifade ederek ‘kardeşlik’ vurgusu yaptı.                            

“Kerkük’e bir gönül köprüsü kuruyoruz”
Kerkük’te bir vatandaşın yaşadıklarını kendilerinin de aynı şekilde hissettiğini belirten Başkan Yüce, "Kerkük bizim Türk şehrimizdir. Kerküklülere bir şey olsa bizim burada canımız acır. Sakarya bir kültür mozaiğidir. Tüm kültürlerin bir arada kardeşlik içinde yaşadığı bir şehirdir. Bu kardeşliği destekleyecek ve her gün geliştirecek çalışmalarımız devam etmektedir. Irak'ta yaşayan tüm Türkmen kardeşlerimize buradan selam olsun. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak Kerkük'e bir gönül köprüsü kurma yoluna çıktık. İnşallah yaptığımız işlerle de bu köprüyü en yakın zamanda tamamlayıp kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Her birinize saygı ve selamlarımı sunuyorum." dedi.