Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri Dr. Savaş Ş. Barkçin’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Gelenekten Geleceğe Türkiye ve Dünya’ konulu konferans ile devam etti. Barkçin, “Bizim kendimiz olmaya ihtiyacımız var” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri Dr. Savaş Ş. Barkçin’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Gelenekten Geleceğe Türkiye ve Dünya’ konulu konferans ile devam etti. AKM’de gerçekleştirilen konferansta Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Poyraz, Kültür Sanat Şube Müdürü Adem Turan ve çok sayıda kültür sanat dostu yer aldı.

Geleneği koruyarak gelişmek mümkün
Dünyada zengin ülkelerin önemli bir kısmının Monarşi ile yönetildiğini söyleyen Barkçin, “Monarşi ile yönetilen ülkeler demokrasi ve sanayi alanında çok ileride olan ülkeler. Kanada, İsveç, Norveç, Avustralya, İspanya gibi ülkeleri buna örnek gösterebiliriz. Bu ülkeler ayrıca sosyal demokrasinin en ileri olduğu ülkeler. Sosyalist gibiler ama çok demokratikler. Çünkü geleneklerini korumuşlar” ifadelerini kullandı.

Hikmet ve felsefe ayrı şeylerdir
Barkçin, “200 yıldır sadece gücümüzü değil kendimizi kaybettik ve 200 yıldır güç arıyoruz. Kendin olmadıktan sonra fakir ya da zengin olmanın bir anlamı yoktur. Fransız gibi piyano çalmak, İbn-i Haldun varken Alman gibi felsefe yapmak olmaz. Bir kafirden alınacak hikmet sınırlıdır. O da ibrettir. Hikmet ve felsefe ayrı şeydir. Asıl hikmet Kuran’da, Hadis’te ve Evliyaullah’tadır. Bizim kendimiz olmaya ihtiyacımız var.”