Büyükşehir Mayıs Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu’nun Eserlerinden Dünden Bugüne Klasik ve Çağdaş Yorumlar’ isimli Geleneksel Sanatlar Sergisi ile devam etti. Kuşoğlu, “Görsel sanatlar derslerini insanın hayal gücünü genişletmek üzere programlamamız lazımdır. Böyle programlarsak insanlar her yaptığı şeyde hayallerini katarlar. Eğer hayal gücünü kullanmazlar ise daima kopya ederler” diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mayıs Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu’nun Eserlerinden Dünden Bugüne Klasik ve Çağdaş Yorumlar’ isimli Geleneksel Sanatlar Sergisi ile devam etti. Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen serginin açılışına çok sayıda sanatsever katıldı. Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, sergi açılışının ardından OSM’de söyleşi de gerçekleştirdi.

Sanatlar birbirinin devamı
Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, “Görsel sanatlar derslerini insanın hayal gücünü genişletmek üzere programlamamız lazımdır. Böyle programlarsak insanlar her yaptığı şeyde hayallerini katarlar. Eğer hayal gücünü kullanmazlar ise daima kopya ederler. Süleymaniye Cami olmasa Yahya Kemal Süleymani’ye de bayram sabahını yazabilir miydi? O yazı yazılmasaydı o güfteden beste yapılır mıydı? Bu demek oluyor ki bu sanatlar birbirinin devamı. Biz çocuklara ilkokulda, ortaokulda veya lisede matematik öğretiyoruz ama matematikçi olmasını istemiyoruz. Matematikte bir sanat yapısıdır çünkü o rakamların da tabiatta bir karşılığı yok. O rakamlar da birer soyut kavram. Biz matematiği bilmezsek fiziği, mimariyi veya tıbbı bilemeyiz” dedi.