‘Ve Sen Kuş Olur Gidersin’ konulu söyleşide konuşan Tarık Tufan, “Modern insanın uyuşturucularından bir tanesidir mutluluk. Mutluluk denen şey kurgulanmış bir şeydir. Edebiyat insanı mutlu etmez. Sanat, şiir, müzik insanı mutlu etmez. Bilakis insanın huzursuzluğunu arttıran şeylerdir” dedi. Tufan söyleşinin ardından okurları için kitabını imzaladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Ve Sen Kuş Olur Gidersin’ konulu söyleşi ve ardından imza günü gerçekleştirildi. Adapazarı Kültür Merkezi’nin (AKM) ev sahipliğinde düzenlenen programa ‘Ve Sen Kuş Olur Gidersin’ kitabının yazarı Tarık Tufan konuşmacı olarak katıldı. Tufan söyleşinin ardından okurları için kitabını imzaladı.

Tarık Tufan’ın konuşmasından bazı satır başları şu şekilde;

En çarpıcı giriş
“Ve Sen Kuş Olur Gidersin’ kitabının ismi Cahit Zarifoğlu’nun bir şiirinden mülhem konuldu. Benim çok sevdiğim bir şiirinden hareketle. Hikayeyi yazdığım sırada bu şiiri bir yerde okudum. ‘Evet mesele bu!’ dedim ve kitabın ismini bu şekilde koydum. Bir kitabın ismini Cahit Zarifoğlu’nun şiirinden koymak benim için çok önemlidir. En nihayetinde ‘Yaşamak’ isimli kitabı yazan birisinden bahsediyoruz. Yaşamak isimli kitabına ‘Ne çok acı var’ diye başlamakta edebiyatın en çarpıcı girişi olabilir.”

Hayata müdahale biçimimiz
“Edebiyatın pek çok açıdan hayat kurtaran bir tarafı vardır. Mesela Dostoyevski’nin hayatını kurtardığını söyleyebiliriz. Çünkü ağır kumar borçlarını ancak yazdığı romanlarla ödemek zorunda kalır. Hepimizin etrafını kuşatan gündelik hayatın bir gerçekliği vardır. Bu gerçeklik bazen insanın bütün umudunu tüketen bir şey olur. Bu gerçekliğe artık tahammül edemiyorsunuz. Gerçeklik dediğimiz şey hakikatin kendisi değil. Bunu birileri kuruyor. Edebiyat, bu gerçekliğin içerisinde yok olmamak için hayata müdahale biçimimiz diyebiliriz.”

Mutluluk pazarlama cümlesidir
“Mutluluk derin bir kavramdır. Çünkü mutlu olmak bir pazarlama cümlesidir. Bugün bütün ürünler mutlu olmak üzerinden pazarlanır. Herkes deli gibi bir şekilde mutlu olmaya çalışıyor. Modern insanın uyuşturucularından bir tanesidir mutluluk. Mutluluk denen şey kurgulanmış bir şeydir. İnsanın ahlakında, bilgisinde, varoluşunda, hakikat üzerine kurgulanmış değildir. Onu biz üretiyoruz. Edebiyat insanı mutlu etmez. Sanat, şiir, müzik insanı mutlu etmez. Bilakis insanın huzursuzluğunu arttıran şeylerdir” ifadelerini kullandı.