Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından şehrin genelindeki toplam 800 kilometrelik drenaj kanalları için 4 bin saatlik temizlik mesaisi başladı. İlk olarak Hendek ilçesinin Aşağıçalıca ve Adapazarı ilçesinin Çaltıcak, İkizcemüslim, Acıelma, İkizceosmaniye mahallelerinde başlayan çalışmalar ilerleyen günlerde diğer ilçelerde devam edecek.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı kış aylarında çiftçi için büyük olumsuzluklara yol açan kapalı drenaj kanallarının açılması için 4 bin saatlik mesaiye başladı. İlk olarak Hendek ilçesinin Aşağıçalıca, Adapazarı ilçesinin de Çaltıcak, İkizcemüslim, Acıelma, İkizceosmaniye mahallelerinde başlayan çalışmalar önümüzdeki günlerde şehrin genelinde devam edecek. Şehrin tamamında toplam 800 kilometre uzunluğundaki drenaj kanallarında, mahsullerin sular altında kalmaması için yoğun bir mesaiyle temizleme çalışmaları başlatıldı. Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “Her yıl düzenli olarak devam eden çalışmalarımız bu yılda çiftçimizin kaliteli mahsul üretmesi için devam ediyor. Kapanan drenaj kanallarının bakım, onarım ve kontrol çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Çiftçilerimizden de bu kanalların kullanımında hassasiyet göstermelerini rica ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Başkan Yüce’ye teşekkür
İkizcemüslim Mahalle Muhtarı Murat Turan “Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonrasında burada hizmet ederek çiftçinin yanında olan herkese şahsım ve mahallem adına teşekkür ediyorum. Bu yapılan çalışmalar sayesinde kışın yoğun yağış zamanlarında tarlalarımız sular altında kalmayacak ve önümüzdeki sene ektiğimiz ekin daha kaliteli olacak” derken, İkizceosmaniye Mahalle Muhtarı Abdurrahman Barçın ise “Drenajların dolması demek tarlamızın, mahsulümüzün sular altında kalması demek. Bunca zaman emek verip ürettiğimiz ürünlerin sular altında kalmasına müsaade etmeyip drenaj temizliğine önem veren Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

Büyükşehir üreticinin yanında
Muhtarı olduğu mahallede bu hizmeti görmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Acıelmalı Mahalle Muhtarı Fikri Sezer, “Tarımsal üretimde verimliliği arttıracak drenaj temizliği çalışmalarının sadece mahallemde değil, şehir genelinde bu kadar önem verilerek başlamasından dolayı oldukça mutluyum. Bir ülkenin kalkınması üretime dayalıdır. Özellikle tarımsal üretim hayati bir önem taşımaktadır. Bu üretim öneminin farkında olup her zaman yanımızda olan, çiftçinin sorunlarını can kulağıyla dinleyen Sayın Ekrem Yüce başkanımıza saygılarımı arz ederim” dedi. Çaltıcak Mahalle Muhtarı Musa Boyacıoğlu ise çalışmalarla ilgili “Çalışmaların şehrimize hayırlı olmasını dilerim. Bugün çiftçinin ve üretimin değerini bilerek başlatılan bu çalışmalar sadece bizim için değil hem şehrimiz hem ülkemiz için önemlidir. Bu değerli topraklarda yapılan çalışmaları desteklemek için biz de ellimizden geleni yaparak açılan drenaj kanallarını temiz tutacağız” sözlerine yer verdi.