HABERLER

Büyükşehir 7 Gün 24 Saat Online

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Orhan Bayraktar, “Büyükşehir Belediyesi olarak yaşadığımız çağın teknolojilerini kullanarak vatandaşlarımızın hayatını çok daha kolay hale getirmeye çalışıyoruz. En büyük amacımız Büyükşehir Belediyemiz ile vatandaşlarımız arasındaki iletişimi sağlamak. Bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak bize görev tanımını yapabilir misiniz? Belediyede üstlendiğiniz rol nedir?
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak bizim en önemli görevimiz hem belediye birimleri arasındaki iletişim ve koordinasyonu hem de belediye ile vatandaşlarımız arasındaki iletişimi sağlamaktır. Belediyemize bağlı tüm birimlerin veri iletişimini sağlamak üzere Network altyapısını kurulumunu ve işleyişini biz sağlıyoruz ve tabi ki bu iletişimin işler halde tutmak ve güvenliğini sağlamak da görevlerimiz arasında sayabiliriz. Bununla birlikte Kent Bilgi Sistemi/Coğrafi Bilgi Sistemi Çalışmaları kapsamında yer alan Büyükşehir Belediyesi Müdürlükleri, İlçe/il kademe belediyeleri ve kamu kurum/kuruluşlarına teknik destek hizmetinin verilmesi ve koordinasyonun sağlanması için de yine çalışmaları biz yapıyoruz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin teknolojik altyapısı için yapılan yatırımlardan bahsedebilir misiniz?
Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi yakından takip ediyor ve son imkânları kullanıyoruz. Sunucularımız tamamıyla kendi bünyemizde bulunuyor. Sunucular konusunda hızlı, etkin ve güvenli bir altyapı sunuyoruz. Birimlerin aynı çatı altında olmaması nedeniyle Network konusunda yine son teknolojinin gerektirdiği tüm bileşenleri kullanarak birimler arası iletişimi etkin bir şekilde yönetiyoruz. Ayrıca itfaiye ve zabıta teşkilatımızın yoğun kullandığı ve afet anında vazgeçilmez olan Telsiz sisteminde de yine son teknolojinin getirdiği Dijital Telsiz Sistemi’ni kullanmaktayız.

Büyükşehir Belediyesi’nin şeffaflığı konusunda biriminizin oynadığı rol nedir?
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak her ay yapılan meclis oturumlarını web sitemiz üzerinden canlı olarak yayınlamakta ve kayıt altına almaktayız. İsteyen vatandaşlarımız web sitemiz üzerinden meclis oturumlarını canlı olarak izleyebilirler. Aynı şekilde kurumumuzun yaptığı ihaleleri de web sitemiz üzerinden canlı olarak yayınlamaktayız. Bu şekilde belediyemizin birçok konuda şeffaf olmasını sağlayarak, vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz.

Büyükşehir olarak hangi platformlarda etkinsiniz?
Büyükşehir Belediyesi olarak Android ve İOS platformlarında mobil uygulamalarımız ile vatandaşlarımıza her an bir cep telefonu kadar yakınız. Ayrıca www.sakarya.bel.tr adresinden ve sosyal medya uygulamaları ile vatandaşlarımız belediyemizden haberdar olabilirler.

Büyükşehir Belediyesi içerisinde birimler arası iletişimde nasıl bir rol üstleniyorsunuz?
Biz, bir nevi köprü görevi görüyoruz. Belediye birimlerimizin yazılım taleplerini karşılarken, öncelikle birimlerin iş süreçlerinin analizi gerçekleştiriliyor. Sonrasında ise iş akışlarına yönelik en uygun veritabanı modeli oluşturularak yazılım sürecini başlatırız. Tabii tüm bu süreç esnasında birimlerin işlemleri çakışabilir. Biz de bilgi işlem ekibi olarak bu birimlerin arasında en makul çözüm yolunu belirleyerek, bu işlemlerin farklı birimlerce tekrarlanıp işgücü kaybının önüne geçiyoruz diyebiliriz. Ayrıca birimlere donanım ve haberleşme altyapısı olarak teknolojinin son imkânlarını sunuyoruz. Daha hızlı, daha etkin bir çalışma ortamı sağlıyoruz.

Akıllı ulaşım nedir? Şehir ulaşımı konusunda en önemli uygulamalardan biri olan SAKUS ile verilen hizmetler nelerdir? Bu noktada Coğrafi Bilgi Sisteminin rolü nedir?
Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın yaşadığımız çağın teknolojilerinden etkin bir şekilde faydalanarak hayatını çok daha kolaylaştırmaları adına birçok ilki  gerçekleştiriyoruz. Bunların başında da SAKUS geliyor. Akıllı Ulaşım Hizmetleri’ne yönelik daha önce hayata geçirdiğimiz elektronik bilet uygulamasından sonra, e-belediyecilik alanında da Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek SAKUS uygulamamızı hayata geçirdik. Vatandaşlarımızın internet ortamında belediyemiz otobüslerinin anlık olarak konumlarına ve güzergâh bilgilerine ulaşabilmeleri sağlanmıştır. Otobüs güzergâhlarının harita üzerinde görüntülenebileceği uygulamaya Mobil cihazlar ve akıllı telefonlardan da erişim imkânı bulunmaktadır.

Yerel Demokrasi Portalı olan SAYDEM’in yerel demokrasi açısından önemi nedir?
SAYDEM (Sakarya Yerel Demokrasi Portalı) adını verdiğimiz uygulama ile ilimizde faaliyet gösteren tüm Sivil Toplum Kuruluşları diledikleri her konu hakkında istek, öneri, şikâyet, bilgilendirme, bilgi edinme gibi fikir ve görüşlerini belediyemize iletebiliyorlar. Alınan bu talepler belediyemiz ilgili birim ve yöneticilerince değerlendirilmekte ve böylelikle demokratik toplum hayatının en önemli unsularından biri olan STK’ların şehir yönetimine katkıda bulunması sağlanmakta. Bu amaçla anketler düzenlenebiliyor, anket sonuçlarının değerlendirmeleri neticesinde şehir yönetimine katılım sağlanmış oluyor.

Şehrin buluştuğu yer olan SAYPORT nedir?
Sakarya’da Vatandaş Odaklı Kent Yönetimi Modelinin Kurulması projesi kapsamında yürütülen çalışmalardan biri olan SAYPORT ile vatandaşlar Büyükşehir uygulamaları ve e-belediyecilik hizmetlerine daha kolay ve rahat bir şekilde ulaşabiliyor. SAYPORT üzerinden belediyemizce anketler yapılabilmekte; belediyemiz etkinlikleri duyurulabilmekte; Çözüm Masasına vatandaş istekleri iletilebilmekte, Büyükşehir Belediyesi Tıp Merkezi Tıbbi Tahlil Sonuçlarına ulaşılabilmekte, fatura, vergi borcu ödeme web servisleri, otobüs, hızlı tren, raylı sistem saatlerinin, nöbetçi eczanelerin, vefat edenlerin defin duyuruları gibi diğer bilgilere de vatandaşlarımız erişilebilmektedir.

SEMOS ile amaçlanan nedir?
Büyükşehir Belediye Başkanımızın da ifade ettikleri gibi “Muhtarlarımız hizmet ortaklarımızdır” anlayışı ile çalışmalarımıza başladık ve sürdürmeye devam ediyoruz. SEMOS  muhtarlarımızın yetkili oldukları mahalle sınırlarında ikamet eden vatandaşlarla ilgili temel muhtarlık hizmetlerine erişmelerini, ayrıca Sakarya Büyükşehir Belediyemizle ilgili talep, şikayet ve önerileri  kurumumuza ileterek çözüme kavuşturulmasını sağlamak üzere geliştirilmiş bir uygulamadır. SEMOS uygulaması ile vatandaşlarımıza sunulan hizmetlerin kalitesini yükselterek, toplum hayatına olumlu yönde katkılar sağlamaktayız.

SBB Net olarak şehirde ki Wi-fi alanlarından bahsedebilir misiniz?
SBB Net olarak şehirde şu an 3 noktada vatandaşımıza kablosuz internet erişim hizmeti vermekteyiz. Bu noktalar Sakaryapark, Kentpark ve Yenikentpark’dır. Şu an itibariyle Sakaryapark’ta 4 bin 727, Kentpark’ta 4 bin 311 ve Yenikentpark’ta bin 304, toplamda 10 bin 342 kayıtlı kullanıcımız vardır. Ayrıca bu yıl içerisinde Karasu Sahil Park ve Serdivan Bağlar Caddesi gibi şehrimizin birçok noktasında daha SBB Net hizmetini aktif hale getireceğiz.

Coğrafi Bilgi Sistemi dâhilinde çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Coğrafi Bilgi Sistemleri çalışmalarının Büyükşehir Belediyemiz sınırları içerisindeki alanın sağlıklı yürütülebilmesi, adres numarataj-altyapı-ulaşım hizmetlerine yönelik sayısal verilerin tek merkezli yönetilmesi için geliştirilmiş olan uygulama yazılımımızdır. Özellikle SAKUS Akıllı Ulaşım Sistemleri ve SAYPORT Şehir portalımızda Coğrafi Bilgi Sistemi teknolojilerinden faydalanıyoruz. Ayrıca, SAYPORT üzerinde nöbetçi eczanelerin harita üzerindeki konumlarını koordinatlı olarak her gün duyuruyoruz. SAKUS ise CBS temelli olarak geliştirdiğimiz ilk, en fazla kullanılan ve en fazla bilinen çalışmalarımızdan biridir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin e-devlete entegrasyonundan bahsedebilir misiniz? Böylelikle vatandaşlarımız ne gibi hizmetlere e-devlet üzerinden ulaşabilecek?
Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak e-devlet entegrasyon çalışmalarına 2016 yılının Mart ayı itibari ile başladık ve çok hızlı bir şekilde entegre olduk diyebiliriz. İlk etapta Bilgi Edinme Talepleri ve Nöbetçi Eczaneler E-Devlet kapısı üzerinden sunulmaya başlandı. Çok kısa bir süre içerinde İstek-Şikayet Bildirimleri, Otobüs Saatleri, Meclis Kararları, Günlük Defin Kayıtları, Mükelleflerin Borç Sorgulama ve Ödeme işlemleri de e-devlet üzerinde sunulmaya başlayacak.