Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından 29 Temmuz Cumartesi günü Ofis Sanat Merkezi’nde sığınmacı duyarlılığını arttırmak için ‘Önyargıyı Yıkmak’ başlığı altında bir çalıştay düzenlenecek.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından 29 Temmuz Cumartesi günü ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen sığınmacılar ile ilgili olarak ‘Önyargıyı Yıkmak’ başlığı altında, Sığınmacı Hakları ve Kamusal Farkındalık Sertifika Programı’nın da yer alacağı bir çalıştay düzenlenecek. Çalıştay hakkında bilgiler paylaşan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, program için kayıtların 29 Temmuz Cumartesi günü sabah saat 09.00’dan itibaren alınmaya başlanacağı bilgisini verdi.

Duyarlılık artacak
Toplum olarak ülkelerinde yaşanan savaş, yıkım ve katliam dolayısıyla kendilerini Türkiye’nin himayesine teslim eden sığınmacılara en güzel şekilde ensar olma gayreti içerinde olunduğunun altını çizen Aktürk, “Yaşanan acı olaylar üzerine vatandaşlarımızın duyarlılığını arttıracak çalışmalar düzenlemeye karar verdik. İnşallah çok anlamlı ve önemli bir çalışma olacak. Tüm hemşerilerimizi çalıştaya katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Çalıştay programı
‘Önyargıyı Yıkmak’ başlığı altında Sığınmacı Hakları ve Kamusal Farkındalık Sertifika Programı’nın da yer alacağı bir çalıştay düzenleyeceklerini belirten Aktürk, “29 Temmuz Cumartesi günü Ofis Sanat Merkezi’nde düzenlenecek çalıştay, oturumlar halinde gerçekleşecek. Programlar sabah saat 10.00’da başlayacak. Günün ilk oturumunda ‘Sığınmacılar ve Ekonomi: Yaygın Önyargılara Karşı Doğru Bilgiler” konu başlığı altında Medipol Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Faik Tanrıkulu katılımcılarla birlikte olacak. 11.00’da tartışma programı başlayacak. 13.30’da ise ‘Sığınmacılar ve İnsan Haklarının Dili: Doğru Bilgiyi Doğru Dille Aktarabilmek’ başlığı ile ilgili oturumda Medipol Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bekir Berat Özipek bilgiler verecek. 14.30’da tekrar tartışma programı olacak. Günün son oturumunda Gazeteci Ersin Çelik saat 15.15’de ‘Sığınmacılar ve Sosyal Medya: Modern İletişim Araçlarını Etkili Kullanabilmek’ konusu ile ilgili konuşacak. Çalıştay 16.15’te başlayacak tartışma programı ile son bulacak” ifadelerini kullandı.