Hızlı Erişim;
  Kültür Sanat
  Sakarya’da Sanat
  Sinema
  Yayınlarımız
  Etkinlikler
+ tümü
  Haberler
  Tüm Haberler
  Meclis Gündemi
  Meclis Kararları
+ tümü
Ana Sayfaya Git
Geri Dön
 
 
 
  Gezi Rehberi   Neredeyim:  Ana Sayfa / Sakarya / Gezi Rehberi / Turizm /
 
Yaylalar
 

Son yıllarda deniz ve güneş tatilinin dışında, farklı bir tatil yapmak isteyenler alternatif turizm seçeneklerine yöneliyor. Bu ihtiyaçla birlikte yıldızı parlayan yayla tatili için Sakarya bir cazibe merkezidir. Bölgede bulunan çok sayıdaki yayla, Marmara Bölgesi’nde yaşayan ve özellikle günlük yaşam koşullarının ağırlığından bunalanlar için alternatif bir dinlenme imkanı sağlıyor. Sakarya’ya ulaşımın yakın ve kolay olması, günlük turlar için de cazip kılıyor. Ulaşım kolaylığı, konaklama olanakları ve şenlikleri ile dikkati çeken yaylalardan Çiğdem, Katırözü, Soğucak, Sultanpınar, Acele ve Karagöl bunlardan bazıları. Yaylalarda trekking, kampçılık, binicilik, motocross gibi sporlar yapılıyor. Kipriyan, Keremali, Kırca, Sulucaova, Çiçekli, Dikmen, Hamzapınar, İnönü, Belengerme, Güzlek yaylaları da yöre halkının günübirlik gittiği yaylalar arasında.

Soğucak Yaylası

Soğucak Yaylası 1100 m. yükseklikte. En yoğun dönemi Temmuz ayının ikinci haftasına denk gelen yayla şenlikleri zamanı. Yöre halkı ve çevre illerden gelen vatandaşların katılımıyla tam bir panayır havasında geçen “Soğucak Yayla Şenlikleri” bir gün sürüyor ancak yayla daha şenliklere bir hafta kala dolmaya başlıyor. Yayla şenlikleri boyunca, bisiklet ve at yarışları, karakucak güreş müsabakaları, folklor gösterileri ve sanatçıların katılımıyla halk konserleri düzenleniyor.

 

Nasıl ulaşılır?

Soğucak Yaylası, Sapanca’ya 17 km. mesafededir. Sapanca-Muradiye köyü yönünden Erdemli köyüne gelmeden önce sağa ayrılan yolu takip ederek, 35 dakika kadar süren bir yolculukla yaylaya ulaşabilirsiniz.

 

 

Kırca Yaylası

Yayla, Karapınar köyünden 13 km uzaklıkta olup, 30 dakika mesafededir. Ali Fuat Paşa’ya 30-35 dakika uzaklıkta olan yayla civarında Menekşeoruç ve Menekşeolak köyleri bulunmaktadır. Her yılın Temmuz ayında yaylada şenlikler düzenlenmektedir.

 

Nasıl ulaşılır?
Pamukova’yı 2 km geçtikten sonra sağ taraftan Karapınar yoluna sapılmaktadır.


Keremali Yaylası

Akyazı’ya 17 km ve 30-35 dakika uzaklıkta olan Keremali Yaylası’nda yerleşim olup yayla evleri mevcuttur. Değişik yüksekliklerde birbirine yakın dört yayladan oluşmaktadır.

 

 

Katırözü Yaylası

Yayla, Pamukova’ya bağlı Eskiyayla köyü sınırları içerisindedir. Soğuk kaynak suları ve geniş piknik alanları il eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan yaylanın üst yanında bulunan mağarada hava sirkülasyonu olmakta ve sarkıt dikitler bulunmaktadır.

 

Nasıl ulaşılır?

Eskiyayla köyü (1125 m) üzerinden Katırözü Yaylası’na varılmaktadır.

 

 

Kipriyan Yaylası

Geyve’den 28 km (1.5 saat) mesafede olan Kipriyan Yaylası, Karapürçek-Güçücek’ten ise 22 km (1 saat) mesafededir. Kürklü köyü bu yol üzerindeki son köy olup buradan Kipriyan Yaylası ve daha da ilerleyerek Karagöl Yaylası’na ulaşılabilir.

 

Nasıl ulaşılır?
Taraklı istikametinde Doğantepe yol ayrımından sola dönülerek Kamışlı köyü yolu boyunca devam edilir. Kamışlı’ya gelmeden sağa ayrılan yola sapılarak Kipriyan yaylasının yoluna ulaşılır.

Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar Yaylası orman ile çevrili geniş ve düzlük bir alana kurulmuş olup oldukça yeşil, huzur verici bir ortam sunmaktadır. Yaylada Olukbaşı Et, Mangal Tesisleri ve Sultanpınar Yayla Pansiyon faaliyet göstermekte, yayla evleri de mevcuttur.


Nasıl ulaşılır?

Dokurcun yolu üzerinde olup Akyazı’ya 45 km mesafededir. Akyazı-Dokurcun istikametinde Beldibi köyü karşısından sağa dönerek Boztepe köyü yoluna ulaşılır. Şerefiye ve Beldibi köyleri arası 1 km mesafededir. Beldibi Sultanpınar Yaylası arası ise 16 km’dir.

 

Acelle Yaylası

Geni yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca orman içlerinde orman gülü ve şimşirden oluşan bodur ağaçlar da mevcuttur. Kanlıca, kuzugöbeği gibi yer mantarları ve ağaç mantarları bulunur. Yaylanın tam ortasından Enişte deresi geçmektedir. Bu dere üzerinde halk tabiriyle “Büyük Deniz” denilen derinliği tam olarak bilinemeyen doğal yollarla kaya kütleleri arasında oluşmuş bir su birikintisi mevcuttur. Derede sazan türü pullu balıklar, kurbağa ve su kertenkeleleri bulunur. Yaylada her yıl Temmuz ayının son haftası şenlikler düzenlenir. Dışardan gelenlerin kalabilmeleri için de sürekli ikamet edenlerin ahşap evleri kullanılabilmektedir.


Nasıl ulaşılır?
Akyazı İlçesi’nin 35-40 km güneyinde yer alır. Acelle yaylasına ulaşım stabilize yoldan her türlü kara taşıtı ile yapılabilmektedir. Yaylaya üç değişik güzergahtan ulaşabilmektedir. Birinci yol; Boztepe-Çatalkaya üzerinden gider. İkinci yol; Taşburun-Ballıkaya-Taşyatak-Hasyatak köyleri üzerinden çalışır. Üçüncü yol ise; Taşburun-Ballıkaya-Taşyatak-Yanık yaylası güzergahıdır. Bu yolların üçünün de az bir kısmı asfalttır. İlçe merkezinden yaylaya ulaşma süresi yaklaşık olarak 1 saat’tir.

Yanık Yaylası

Acele Yaylası’ndan 15-20 dakika mesafede olup yayla evleri mevcuttur.


Sulucaova Yaylası

Beldibi’nden 22 km mesafede olup, ulaşım 50 dakika sürer. Halen elektriğin olmadığı yaylaya en yakın elektrik direği 2.5 km uzaklıktadır. Yaylada yerli halkın yaz kış oturduğu yayla evleri mevcuttur.


Yörükyeri Yaylası

Dokurcun yolu üzerinde olup, Yörükyeri Yaylası’na Sultanpınar Yaylası üzerinden de ulaşılabilmektedir.


Çiçekli Yaylası

Dokurcun yolu üzerinde bulunan Çiçekli Yaylası, Denderiz’den 30 dakika mesafededir. Yayla evleri mevcuttur.

Nasıl ulaşılır?
Sultanpınar Yaylası’ndan doğu istikametine ilerleyip, Yörükyeri Yaylası üzerinden ulaşılabilir.

Çiğdem Yaylası

Turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye’nin en güzel on yaylasından biri olarak seçilmiş olan 1500 metredeki Çiğdem Yaylası, Hendek ilçe sınırları içinde yer alıyor. Mimari tasarımıyla ilgi çeken evlerin de bulunduğu yaylanın; “topukotu” olarak adlandırılan çimle kaplı geniş alanı, küçük ve hafif eğimli tepeleri ile planlı bir çevrede oldukça hoş bir manzarası var. Yaylada her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenleniyor. Şenlikte yaylada yetişen sebze, meyveler ve hayvancılık tanıtılıyor, çeşitli eğlenceler düzenleniyor.


Nasıl ulaşılır?

Dokurcun ve Çiğdem Yaylası arası 18 km Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem köylerine gelinerek Çiğdem Yaylası’na ulaşılabiliyor.

 

Akar Yaylası

Çiçekli Yaylası’ndan yaklaşık 15-20 dakika mesafededir.


Haydarlar-Kuloğlu Yaylası

Akar yaylasına 10 dakika mesafededir. Davlumbaz Yaylası Haydarlar’a 10 dakika, Dokurcun’a 30 dakikalık mesafede olan yaylaya Dokurcun’dan güney istikametinde gidilerek Haydarlar köyü üzerinden de ulaşılabilir.

Dikmen Yaylası

Hendek İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Hendek ve Dikmen Yaylası arası 1,5 saattir. Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem köylerine, buradan da yaylaya ulaşılabilir. Orman gülleri ile ünlü olan yaylada elektrik mevcuttur.


Hamzapınar Yaylası
Taraklı Yaylası’nın 1 km aşağısındadır. Belengerme Tepesi’nin arka yüzünde kalan Hamzapınarı içimine doyum olmayan nefis bir soğuk suya sahiptir. Taraklı İlçesi’ne gelen konuklar Orman İletmesi tarafından düzenlenen halka açık piknik alanında doğanın tadını çıkarmaktadır.

Belengerme Yaylası

Taraklı İlçesi sınırları içerisinde yer alan yayla, Karagöl Yaylası sınırında Hamzapınar Yaylası bitişiğinde, Tuzla köyüne 1 km mesafededir. Belengerme Tepesi’nden bakıldığında tabiat harikası Karagöl Yaylası’nın tamamı görülebilmektedir.

 

 

İnönü Yaylası

Pamukova İlçesi sınırları içerisinde yer alan yayla, özellikle hafta sonları İzmit ve İstanbul’dan gelen ziyaretçilerin kamp yapmaları için gereken ortamı sağlamaktadır. İnönü Yaylası’ndan 20 dakikalık bir yürüyüşle, orman içindeki bir patika takip edilerek daha yukarıdaki Erikli Yaylası’na varılabilir. İnönü Yaylası’ndan doğrudan Hüseyinli köyü üzerinden Pamukova-Çilekli-Mekece yoluna da çıkılabilmektedir.

 

 

Güzlek Yaylası

Dokurcun yolu üzerinde ve Akyazı’ya 45 km mesafededir. Akyazı-Dokurcun istikametinde Beldibi köyü karşısından sağa dönerek Boztepe köyü yoluna ulaşılır. Her yıl Mayıs ayında çevre köylerden yaylaya gelen yaylaklar burada bulunan yayla evlerinde Kasım ayına kadar kalmakta, bu süre içinde yaban çileği toplayıp satmakta ve hayvancılık yapmaktadır.


Karagöl Yaylası

Etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1200 metredir. İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, Nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüm bürünmektedir. Yaylada her hafta Cuma günleri pazar kurulur ve o gün akşama kadar çeşitli şenlikler yapılır. Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evleri ilgi çekmektedir. Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır.

 

Nasıl ulaşılır?

Taraklı’nın 21 km kuzeydoğusunda Samanlı Dağları’nın uzantısı olan dağlar üzerinde yer alır.


 

Turnalı Yaylası

Dokurcun’a 40 dakikalık mesafededir
 
Tarih: 17-06-2009
 
    Neredeyim:  Ana Sayfa / Sakarya / Gezi Rehberi / Turizm /  
 
geri dön
 
yukarı çık
 
kültür sanat
 
ana sayfaya git
 
     
Ana Sayfa      Yönetim      Projeler      Haberler      Kültür Sanat      Bilgi Hattı      Sakarya      English      İletişim